Naar aanleiding van zijn biografie over Van de Perre werd de heer Zuidervaart in 1984 gebeld door de Zeeuwse bioloog P.J. van der Feen uit Domburg. Deze deelde mee dat hij op zolder 'iets' had liggen waarvan hij vermoedde dat het de heer Zuidervaart zou interesseren. Deze bezocht Van der Feen in zijn Domburgse villa 'De Waal'. Daar vertelde de bioloog dat in zijn familiearchief een schat aan documenten berustte over een van zijn rechtstreekse voorvaderen, de Middelburgse stads architect en astronoom Jan de Munck (1687-1768). De heer Zuidervaart mocht deze stukken voor onderzoek gebruiken, hetgeen leidde tot een artikel in het Archief. Inmiddels was hem gebleken dat de geschiedenis van de Nederlandse sterrenkunde voor het tijdvak van de achttiende en vroege negentiende eeuw nagenoeg onbeschreven was. De Muncks corre spondentie leidde echter naar archiefbronnen verspreid door heel Europa. Met name observatoria en bibliotheken in Parijs en Londen bleken een schat aan onbekende correspondentie van contempo raine Nederlandse astronomen te herbergen. De resultaten van dat onderzoek zijn na jaren vastge legd in de publicatie Van 'Konstgenotenen Hemelse Fenomenen. De Nederlandse sterrenkunde in de achttiende eeuwdie de heer Zuidervaart in oktober 1999 als proefschrift te Utrecht zal verdedi gen. Tijdens de lezing op 22 november zal de heer Zuidervaart onder meer ingaan op de ontstaansge schiedenis van het boek en met name op het Zeeuwse deel van de onderzoeksresultaten. Daarbij zal hij ook ingaan op de lange Zeeuwse traditie van buiten-universitaire beoefening van de sterrenkun de. Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie. De lezing vindt plaats op maandagavond 22 november 1999 om 20.00 uur in de Stadsschouwburg, Molenwater 99 te Middelburg en is voor alle belangstellenden vrij toegankelijk. Sluiting archieven wegens verhuizing Zeeuws Archief De studiezalen van het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg, het Gemeentearchief Middelburg en het Gemeentearchief Veere zijn gesloten in de maanden oktober, november en december. Gedurende het laatste kwartaal van dit jaar verhuizen de gefuseerde archieven naar het Hofplein in Middelburg, om daar op dinsdag 4 januari 2000 als Zeeuws Archief de deuren voor het publiek te openen. De locatie rondom het monumentale Van de Perrehuis (voormalige rechtbank) wordt de thuisbasis van het nieuwe 'historisch kenniscentrum'. Ook het Genealogisch Centrum Zeeland, voorheen gevestigd te Goes, neemt zijn intrek in het Zeeuws Archief. Het monumentale pand is gerestaureerd en voorzien van een nieuwe vleugel in moderne architectuur. De archieven bestaan uit 15 strek kende kilometer documenten, foto's, kaarten, tekeningen, geluids- en videobanden. Behalve de stu diezaal komt er een archiefcafé met terras, een archiefwinkel, een expositieruimte, ruimten voor groepsonderzoek en een auditorium. Openingstijden van het nieuwe Zeeuws Archief: dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. 35

Nehalennia | 1999 | | pagina 37