Nieuw töneelstik Toen 't van de zeumer zóó wèrm was, zaot'n George Sponselee en Ed Steijns in 'Ulst te zwêêt'n op 'n nieuw tonêêlstik, da z' an 't schriiv'n waor'n. Wan da zou nog deze winter wöör'n gespeeld. Vandaor ee. En die twêê mann'n schriiv'n da op bestellienk, omda de voorige zöö goed in de sma- oke viel'n bie de tonêêlclub in udder buurte. Me ziin benieuwd. Wat de post brocht Klankriek Zêêland D'n 'êêr Stoutjesdijk uut Bennekom vul voo Stannaoland de bisten in. Allicht komt ie nog dikkels in Zêêland of belt ie mee de fermielje. In Nehalennia 121, blz 38): - 'Oemoemenoe? - 'kèkouwe - 'aotouwetoejetoata 't Zêêuws. Ie stier'nde drie saomentrekkiengen (verg. Hoe moeten we nu? ik heb het koud. ik had het gehouden toen jij 't al gehad had. In Terneuzen is er een joenge muziekgroep, die ook in dialect ziengt, mi de naome Kankalanka. (Kan ik al lang al). Menêêr Walrave uit zakmèzèhhe möjiskieke limèzitte mokjiskosse kantnie'ouwe limmiskieke zakkiskomme? wikkis'èllepe limmèvaole tsawèzóweeze tsatteromhae oftzömöweeze 'kbintwèveezat 'kèdderginzinin 'kèttahaele ksatlaeteweete ofterhinèndeankomt tgiengladmis ksadderisomhae kwilwèweete mezuuliskieke 's-Graovenpolder stier'nde ons ook 'n 'ööp voobeeld'n van klankriek Zêêuws: zal ik maar zeggen moetje eens kijken, zien laat maar zitten moet ik je eens kussen ik kan het niet houden laat me eens kijken zal ik eens komen? zal ik eens helpen? laat maar vallen het zal wel zo zijn het zal er om gaan, spannen of het zo moet zijn ik ben het wel erg beu ik heb er geen zin in ik heb het al gehaald ik zal het laten weten of er geen eind aan komt het ging helemaal verkeerd ik zal er eens om gaan, ik zal het eens halen ik wil het wel weten we zullen eens kijken Bekend op Walcheren zijn de volgende twee namen die op een huis staan/stonden: Kommèroptofje Kom maar op het hofje Tkommènet Het kon maar net Menêêr Van den Berg uut Koudekerke schreef: 'Kort geleden vond ik dit lijstje tussen wat andere spullen. Omtrent de herkomst kan ik tot mijn spijt niet veel zinnigs zeggen. Ik neem aan dat ze afkomstig zijn van Zuid-Beveland.' 49

Nehalennia | 1999 | | pagina 51