A f J A lijke runentekens en versieringen aan. Op de tekening van de handgreep van één der kammen zijn deze lijnen en versieringen duidelijk te zien. De broches van YVelbeck Hill en Sewerbury Als we nu overstappen naar Welbeck Hill en Sewerbury in Engeland en de beschrijving lezen van de broches die daar gevonden zijn door John H. Hines ('Simple Runes and Uncertain Rune like Signs'), dan zijn er duidelijke overeenkom sten met de versieringen op de kammen uit Oost- Souburg.9 Tekening kam D. De tekens met één 'tak' aan de verticale lijn zijn het zelfde als de Oud-Noorse algiR of algiz en de duitse z-rune.10 De algiz komt zowel met de 'takken' omhoog als omlaag voor. De betekenis van dit teken is 'bescherming' of 'verdediging'. De resterende rune-achtige versieringen lijken op bomen. Ze staan ook op de uit Noord-Duitsland afkomstige Kylver-steen.'1 Deze tekens zijn gotisch en stammen uit de vijfde eeuw. Net als op de Oost-Souburgse kammen lijkt het een 'intensivering' van de 'algiz'. Het raadselachtige voorwerp met oorspronkelijk vier tanden uit Ritthem Herman van Klaveren wijdt enige pagina's aan de zogenaamde 'drietanden' gemaakt van bot.12 Tien van deze voorwerpen zijn afkomstig uit Oost-Souburg, maar ook elders in Zeeland werden er gevonden. Tot nu toe is niet bekend waarvoor ze werden gebruikt. Er zijn suggesties gedaan die variëren van het kammen van wol of linnen tot weven of punniken. In het blad Westerheem is recen telijk weer een discussie over de drietanden en hun functie gevoerd. Toen enige jaren geleden aan leden van de Viking-groep 'Dorestad Sibbe' werd gevraagd of zij dit voorwerp kenden, waren ze ervan overtuigd dat deze voorwerpen waren gebruikt voor het maken van touw. Touw was een vrij algemeen handelsgoed. Het oorspronkelijk viertandige voorwerp uit Ritthem is gedateerd tiende of elfde eeuw en is te bezichtigen in het Zeeuws Museum te Middel burg. Tijdens een bezoek aan dit museum was jammer genoeg de achterkant van dit voorwerp (de Het benen voorwerpje uit Ritthem Decoraties op de broches uit Welbeck Hill en Sewerbury. 4

Nehalennia | 1999 | | pagina 6