BEANTWOORDING VRAGENLIJST VAN MAART 1999 In juni konn'n me nog zegg'n dat 'r 79 antwoorden terug waoren gekomm'n. No bin d'r da 75. Da's best goed ee? Mao me ziin ook contènt omdat 'r noe wee liisten ziin binnengekomm'n uut alle dêê- len van Zêêland en van Goeree-Overflakkee. Da was de voorige kêêr ook a zöö. 't Is ook de moei te wèèrd om 's eventjes de vraogen deu te nemen mee de bril op je punt van je neuze. Alle nieuwe antwoorden komm'n ommerst in d'n Anvullieng op 't Woordenboek. Dus zurg noe mao da judder durp ook 's goed in da Woordenboek kom te staon. 't Ligt dus an judder 'oor. Ik schriive d'ant- woorden d'r wel in. Dao waoren dus 75 antwoorden. Uut Walcheren zeevene. Zuud-Beveland was wee de metter mee vierentwintig, Noord-Beveland vuuve, Tholen zeevene, Flupland êêne, Schouwen - Duveland zee vene, 't westen van Zêê Flaander'n achte, 't Land van Axel vuuve, 't Land van 'Ulst viere, de grèns- kant van 't Oosten vuuve en van Goeree waoren twêêë. W.: Amd. Èremuuj'n. Dob. Domburg, Kod. Koukèrke, Ok. Ööskappel. Osb. Öös-Soeburg. Z.B.: Bsl. Borssele, Gs. Goes, Gpol. 's-Graovenpolder, Ha. Aorendskèrke, Hkz. 'Eintjeszand, Hrh. 's-Heeren'oek, Ier. Ierse, Kn. Krunieng'n, Kb. Krabbendieke, Kpl. Kapelle. Ktg. Kloetienge, Ndp. 't Nieuwedurp, Ovz. Ovezande, Ril. Rilland, Wde. Waorde, Wmd. Weemeldienge. N. B.: Col. Colijn, Kg. Kurtjeen, Ks. Kats. Wsk. Wissekèrke. T.: Anl. Stanneland, Scherp. Schèrpenisse, Scherp. Schèrpenisse, Tin. Tholen. Phi. Flupland. Sch.-D.: Ha. 'Aomstee, Bwh. Brouwers'aoven, Kwv. Kèrkwèrve. Nwk. Nieuwerkèrke, Rns. Renisse, Bns. Bru. Z.V.W.: Bks. Bresjes, Bvt. Biervliet, Cz. Kezand, Gde. de Groe, Nvl. Sinte Pier, Sis. Sluus, Wtk. 't Kèrkje, Zzd. Suusande L.v.A. Ax. Axel, Nz. Terneuzen. L.v.H.: Ksz. Klooster, Lam. 't 'Eilig Land. Hek. 'Engsdiek. Z.V.O.-zuujen. Cg. Klienge, Kw. Koewacht, Nwn. Nieuw-Naom'n, Zdp. Siedurpe, Ovs. d'n Overslag. G.-Ofl. Ogp. Ootjesplaote, Smd. Sommelsdiek A je d'r nii uut kan komm'n, kan j 's kiek'n in 't begin van 't Woordenboek, blz. xii. 1. beuter'n, butter'n, bo(t)ter'n in harmonie leven. Alg. Het werkwoord komt meestal met een ontkennend woord voor: 't Beuterde dao ni al te best tuss'n die twêê, daorom 'ei Kees maor ander werk gezocht. Cg: accordeer'n. 2. Chineesje Ks. chineese prinsesse boontjes. 3. d'n blakke(n) Z.B. (Bsl.; Gs.; Gpol.; Ha.; Ha.; Hrh.; Hkz.; Ier.; Kn.; Kb.; Kpl.; Ktg.; Ndg.; Ovz.; Rll.;Wde.; Wmd.) T. (Anl.; Tin.); Sch.-D. (Rr.); Z.V.W.(Gde.; Wtk.); L.v.Ax. (Ax.); Z.V.O.-z. (Nwn.; Zdp.; Ovs.). Uit Kod. meldt de Roose: blak waoter: een gladde zee en uit Clinge schrijft de heer De Wilde: blak en blüüet: open en bloot, 't Waoi noga op d'n blakk'n: Hrh., 'k d'n 'êêl'n dag op d'n blakk'n gezeet'n; 'k za blieje wez'n da 'k in 'uus kan, bie d'n kachel. Kn. Duidelijk is dan hier open platteland wordt bedoeld. Dat is ook zo in Dad 'uusje staet glad op d'n blakken. Kn. 4. dêêgpielen deegbroodjes in de vorm van een zwaan: Kn.; L.v.Ax. (Ax.; Nz.). L.v.H. (Klz.) Het woord piele is algemeen voorkomend in het Land van Axel voor eend. Ook het Land van Hulst kent het woord piele in deze betekenis. De groep Ambras (Hulst) werd onder andere zeer bekend door het liedje Miel de Pieleen eend die voor zijn leven vecht in het Land van Saeftinge. Bossepielen: heel hard gebak, vermoedelijk uit Boschkapelle, dat in de volksmond D'n Bos, wordt genoemd: L.v.H. (Hek.; Klz.). 52

Nehalennia | 1999 | | pagina 54