Olivier Bodemvondsten uit Goeree-Oveiflakkee Goeree-Overflakkee in bodemvondsten. Een boeiend verslag van vele opgravingen en een prachtige catalogus van de vele gevonden voorwerpen. En dan nu dertig jaar 'De Motte', niet niet één maar twee schitterende boekwerken tegelijk. Van de hand van Jan Both, gemeentearchivaris van Middelhamis en bestuurslid van 'De Motte' is het boek Van Meestoof tot Deltawerken, Industrieel erfgoed op Goeree-Overflakkee. Eén van de vele fraaie vondsten van 'De Motte Meestoof 'Onverwacht' te Ouddorp, kort voor de sloop. Industriële archeologie is een nog jonge tak van wetenschap. Bruggen, meestoven, watermolens, fabrieken, sluizen - kortom, een breed scala van gebouwen, werktuigen enz. getuigt van de inventiviteit van mensen uit een nabij verleden. Jan Both is er in geslaagd om op een begrijpelijke en overtuigende manier aan te tonen dat het voor ons mensen uit het laatste jaar van de twintigste eeuw belangrijk is zaken, om het even of het nu een simpele uienren is uit Stad aan 't Haringvliet of een ankerblok van de kabelbaan waarmee de Grevelingendam werd aangelegd, te behouden. Het tweede boek heet Sprekend verleden, met de Motte op stap door de geschiedenis van Goeree- Overflakkee. Rias Olivier tekende ervoor. Op een bijzonder instructieve wijze wordt een lange reeks van opgravingen, waarnemingen, onderzoeken nu en in het verleden door 'De Motte' uitgevoerd, voor het voetlicht gebracht. Bijzonder door de wijze waarop steeds in een gekleurd kader een onderwerp wordt aangekaart en uitgewerkt. De gehele geschiedenis van Goeree- '"J-> Overflakkee trekt zo op een bijzonder illustratieve #£*plj9HÈfcs"», wijze aan ons voorbij. Na de presentatie en de aanbieding van de beide boeken aan de schrijvers werd de jubileumviering buiten de kerk voortgezet. Op de Markt stond onder een beschermende hoes een beeld op onthulling te wachten. In een nog niet eens zo ver verleden - zij 9

Nehalennia | 1999 | | pagina 11