Reeds in 1984 werd door de Werkgroep Historie en Archeologie een Lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeeland gepubliceerd.2 Gedurende vele jaren werd deze lijst gebruikt door studenten, wetenschappers en amateur-onderzoekers bij het kiezen van een onderwerp, maar na tien jaar was de voorraad op. Tijdens een in 1994 gehouden symposium over de bevordering van het historisch-wetenschappelijk onderzoek in Zeeland, werd duidelijk dat er behoefte bestond aan een geactualiseerde lijst van leemten. Te zamen met de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, initiatiefneemster van het symposium, werd de lijst nieuw leven ingeblazen. Tal van instellingen en personen, zowel in als buiten Zeeland, zijn aangeschreven met het verzoek aanvullingen door te geven. In totaal werden circa 150 instellingen en personen benaderd, waarvan er 65 reageerden. Onderwerpen die inmiddels zijn onderzocht, zijn van de lijst geschrapt, terwijl nieuwe zijn toegevoegd. In grote lijnen is de structuur van de oude lijst gehandhaafd. Het is echter niet zo dat deze tweede druk korter is dan die uit 1984. In de tussenliggende periode zijn weliswaar de nodige leemten opgevuld, maar tegelijkertijd is een verschuiving in aandachtsgebieden opgetreden waardoor nieuwe leemten worden ervaren. Het duidelijkst valt dit op in de afname van het aantal onderwerpen onder de rubriek 'Politieke geschiedenis' en de toename ervan onder 'Economische en sociale geschiedenis'. In het algemeen zijn alleen onderwerpen opgenomen waarover ook daadwerkelijk onderzoeksmateriaal voorhanden is. Hoewel de lijst in eerste instantie gericht is op studenten die een onderwerp voor een scriptie zoeken, zullen ook wetenschappelijke onderzoekers en vrijetijds-historici hierin onderwerpen van hun gading kunnen vinden. Op de laatste pagina is een adressenlijst opgenomen. De Lijst van leemten kan gratis worden aangevraagd bij de secretariaten van de Werkgroep Historie en Archeologie (p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, tel. 0118-678800) en van de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg, tel. 0118-654210). De lijst is ook te raadplegen op Internet: http://www.zeeuwsarchief.nl/srgz/leemten.htm. XII. Alsmorfige lieden ktiys wordenlofchue- inilidc panne van achteren. 'Als morsige lieden kuys worden, so schueren se de panne van achterengravure naar een tekening van Adriaen van de Venne, uit: Jacob Cats, 'Spiegel van den Ouden ende Nieuwen Tijdt', 's-Gravenhage 1632. Afbeelding op de omslag van de Lijst van leemten. 12

Nehalennia | 1999 | | pagina 14