Onderwerpen voor historische onderzoeksprojecten In de oude Lijst van leemten uit 1984 waren niet alleen onderwerpen voor onderzoek opgenomen, maar werden ook onderwerpen genoemd die eigenlijk alleen projectmatig uitgevoerd kunnen worden, en niet in eerste plaats als onderwerp voor een scriptie kunnen dienen. Deze zijn vervolgens om die reden uit de lijst gehaald. Het zou echter jammer zijn indien niet meer bekend is wat op bepaalde terreinen nog aan werkzaamheden ligt. Vooral instellingen en verenigingen kunnen het initiatief nemen dit op te pakken en geïnteresseerden kunnen, mogelijk in projectvorm, hulp bieden bepaalde overzichten, toegangen, beschrijvingen, regestenlijsten, indices, interviews etc. te maken. Overzichten samenstellen van: - Archeologische collecties - De 'Stenen Kamer' van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen - Portretten en topografische afbeeldingen - Beeldmateriaal buiten Zeeland - Archiefstukken over Zeeland buiten de Zeeuwse archiefdiensten: in Nederland (o.a. Algemeen Rijksarchief) en in het buitenland (Vlaanderen bewerkt) - Informatiebronnen uit de Bataafs-Franse Tijd (in aansluiting op een inventarisatie verricht door het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis te Den Haag) - Pamfletten uit de periode 1795-1814 (in bewerking) - Buitenlandse reisbeschrijvingen over Zeeland - Artikelen over Zeeland in buitenlandse tijdschriften - Bibliografieën voor regionale en plaatselijke geschiedenis - Boekencollecties in de gemeentearchieven - Landmeters - Drukkers en uitgevers - Zegels en zegelstempels - Industriële monumenten en overige monumenten: bijvoorbeeld standbeelden, beschermde stadsgezichten, interieurs, roerende goederen - Streek- en tijdgebonden gebruiken Op schrift stellen of bewerken van: - Verschillende jaarstijlen; bijwerken chronologie Fruin - Gedetailleerde verslagen van de volkstellingen in de periode 1795 - 1829 - Het archief De Bruijne als bron voor de geschiedenis van de natuur - Een moderne teksteditie van Zeeusche Nachtegael; de werken van Johan de Brune de Oude en de Jonge Publiceren van: - Steden-atlassen van Axel, Hulst, Middelburg, Sluis, Tholen, Veere, Vlissingen, Zierikzee (Goes en Middelburg bewerkt) Bronnenuitgaven maken van: - Oorkondenboek na 1299 - Regesten van oorkonden tot 1555 of m.b.t. Zeeuws-Vlaanderen - Stadsrekeningen van Veere (deels in bewerking) - Zeeuwse bronnen in Vlaamse en Franse archieven - Rechtsbronnen, bijvoorbeeld minuut-register van Chr. Roëls - Ordonnanties, bijvoorbeeld weeskamerordonnanties 13

Nehalennia | 1999 | | pagina 15