- Reconstructie van verloren gegane archiefstukken: Vlissingen vóór het bombardement van 1809; Zierikzee, in het bijzonder de middeleeuwse stukken in verband met de 'opruiming' in 1811: Middelburg vóór 1940 Interviewen van personen over: - Oude ambachten en beroepen, bijvoorbeeld beurtschippers, fruittelers (landarbeiders en vissers bewerkt) - Het dagelijks leven van 'gewone' Zeeuwen - Gebeurtenissen, bijvoorbeeld evacuatie tijdens de Tweede Wereldoorlog, Zeeuwse Indiëgangers, de komst van vreemdelingen (o.a. Molukkers) in Zeeland (Watersnood 1953 bewerkt) De Jacob Catsprijs Om de Lijst van leemten meer bekendheid in Nederland en Vlaanderen te geven en daarmee het historisch onderzoek over Zeeland te stimuleren, zal een prijs worden toegekend voor recent bijzonder Zeeuws onderzoek: de Jacob Catsprijs. Als geen andere wordt de naam Jacob Cats nog altijd geassocieerd met Zeeland en geschiedenis, waarmee een brede bekendheid van de prijs kan worden bereikt. Jacob Cats (1577-1660) werd geboren te Brouwershaven en bezocht de Latijnse school te Zierikzee. Na een studie rechten te Leiden promoveerde hij te Orleans in Frankrijk. Hij werd onder meer stadsadvocaat en later pensionaris van Middelburg en vervolgens raadpensionaris van Holland en West-Friesland. Daarnaast was hij nauw betrokken bij de inpolderingen in het geïnundeerde Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bekendst is hij echter door zijn dichtwerk (aanvankelijk in het Zeeuws en zich vooral in Zeeland afspelend), o.a. Sinne en Minnebeelden ende Maechden-plicht (1618), Toneel van de Mannelicke Achtbaerheyt (1622), Houwelyck (1625) en Spiegel van den Ouden ende Nieuwen Tijdt (1632). De populariteit van 'Vader Cats' was groot, te meer omdat hij vooral volkskunst maakte. Nog altijd is Jacob Cats een bekend historisch figuur en zijn er herinneringen aan zijn leven en werk. In Brouwershaven staat sinds 1829 zijn standbeeld op de Markt, halverwege de Lange Noordstraat in Middelburg is zijn woonhuis ('Het Logement van Middelburg') nog gesierd met een gevelsteen, in Grijpskerke bevindt zich zijn buitenplaats De Munnickhof, Groede kent de Catshoeve en een Catsbank en in Den Haag herinnert het Catshuis nog aan deze bekende Zeeuw. Jacob Cats (1577-1660). Schilderij door Arnold van Ravesteyn, 1660. Aan de hand van nominaties door het publiek zal een beperkt aantal studies worden geselecteerd, waarover een deskundige jury een oordeel zal vellen. De prijs zal in tweevoud worden uitgereikt, namelijk voor een boek en voor een artikel. De criteria voor de toekenning van de prijs zijn dat de publicatie een leemte in de kennis van de 14

Nehalennia | 1999 | | pagina 16