geschiedenis van Zeeland moet vullen, het een originele, baanbrekende en vernieuwende studie is en het gebaseerd is op gedegen historische kennis en onderzoek. De publicaties moeten verschenen zijn in het tijdvak 1990 tot en met 1999. Het gaat dus niet om nog te verrichten onderzoek, maar om reeds gepubliceerde boeken en artikelen. De nominatie sluit op 1 maart 2000 en wordt uiterlijk 1 april 2000 opgesteld door een nominatiecommissie. In het najaar van 2000 zal de bekendmaking en uitreiking van de prijs plaatsvinden. De prijs zelf is een speciaal voor de gelegenheid vervaardigd kunstwerk door de Zierikzeese beeldend kunstenaar Ad Braat (1929), bekend van ondermeer het beeldje van de medicus Job Baster en het herdenkingsmonument van de Watersnood 1953 in Zierikzee en de Dijkwerker te Westkapelle. Ook in de rest van Nederland is werk van Braat te vinden, o.a. in Hoorn, Amersfoort, Leiderdorp, Spijkenisse, Oosterhout, Tilburg en voor het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam staat Albertine. De beeldentuin achter het voormalige Burgerweeshuis van Zierikzee, waar hij sinds 1960 woont, is al jaren een toeristische trekpleister. REGLEMENT JACOB CATSPRIJS 1. De Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening is een initiatief van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland. 2. De prijs wordt uitgereikt in het jaar 2000, en wel in tweevoud, namelijk: a. voor een boek; b. voor een artikel in een tijdschrift of een verzamelbundel. De prijs bestaat uit een kunstwerk en een oorkonde. 3. De prijs wordt toegekend voor een publicatie die betrekking heeft op een onderwerp uit de geschiedenis van Zeeland. Als criteria voor de toekenning gelden: a. de publicatie moet een leemte in de kennis van de geschiedenis van Zeeland vullen; b. het moet een originele, baanbrekende en vernieuwende studie zijn; c. de publicatie moet gebaseerd zijn op gedegen historische kennis en onderzoek. 4. De publicatie moet verschenen zijn binnen het tijdvak 1990 tot en met 1999. 5. Het prijswinnende boek en artikel worden door een deskundige jury gekozen uit een nominatie van tien boeken en tien artikelen. Het juryrapport wordt openbaar gemaakt bij de uitreiking van de prijs. 6. De nominatie wordt opgesteld door een nominatiecommissie, bestaande uit zes personen, te weten: drie bestuursleden van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en drie bestuursleden van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland. De nominatie wordt uiterlijk 1 april 2000 vastgesteld. 7. Publicaties voor de nominatie kunnen door een ieder worden ingediend bij de nominatiecommissie. Hiervoor kan gebruik worden gemaakt van op ruime schaal verspreide 15

Nehalennia | 1999 | | pagina 17