fonetische alfabet met 26 letters. Het eerste probleem vormen dan de klanken die afwijken van het Nederlands. De oo uit boot bijvoorbeeld klinkt als oa, tenminste in sommige delen van Zeeland, want het kan ook als 6 klinken. En lopen klinkt als loape, lape, löóp=n enz. Een spelling ontwerpen die deze verschillen, al is het ook maar gedeeltelijk, overbrugt is dan ook niet eenvoudig. De Zeeuwse Schriefwiezer van de Stichting Zuudwest 7, bedacht om eenheid te bereiken in de spelling van bijdragen voor het blad Noe, riep dan ook de nodige discussie op. Om na te gaan hoe er eigenlijk gespeld wordt bij het schrijven van Zeeuwse dialecten vroegen we twaalf mensen een stukje om te zetten in eigen dialect en dat op te schrijven zoals men dat gewoonlijk doet. Het gaat dus niet om de vertaling, maar om de spelling. De verschillen zijn enorm. Overzicht van geschreven dialect van schrijvers uit verschillende gebieden ABN Oost Zeeuws-Vl. Land van Axel Walcheren Walcheren P.Scheerders/ Sankie Koster Jan Zwemer Marco Evenhuis G. Sponselee Daar loopt Daor loop' Dao lóópt Di loopt Di lóópt een span paarden 'n koppel pjèrden een tuug père'n een tuug paeren een tuug paeren voor de wagen. voor de waogen voó de waog'n vo de waegen vo de waegen De wagen is geladen De waogen is gelaojen De waog'n is gelaoij'n De waegen is gelaoie De waegen is gelaoie met rode kool. mee rööe kool mee róóije kóól'n mee rooie kóól mee roóie kool Ze gaan op de loop Ze slaon op d'n 'ol Ze slaen op 'ol Ze gaen op de loop Ze gae op loop ze komen door de ze kommen deur de ze komm'n deu ze komme deu de ze komme deu de straat gevlogen straot gevlogen straote gevloog'n straete gevliegende straete gevloge De kinderen stuiven De kinders stuiven De kinders stuüven De guus stuuve De guus stuve uit elkaar. uit makaor uut mekaore uut mekaore uut mekaore. Helemaal bij de zeedijk'Elemaol bij de z êêdijk 'Elemaa bie d'n zeedijk Glad'eêl bie de zeêdiek 'Elemaele bie de zeêdiek staan de beesten stil. staon de béésten stil staon de béést'n stille staen de beêsten stille stae de beêsten stil Daar eten ze gras Daor ete' ze gos Dao ete'n ze gos Daèr ete ze gos Ze ete daè gos Vader brengt ze terug Vaoder bring' ze t'rug Vaoder bring ze t'rug Vaoder brieng ze terug Vaoder brieng ze terug naar de schuur naor de schuur nao de schuure nè de schuure naè de schuure Als ze aan komen A'n z'aon komme' As ze an kom'n riij'n As ze komme As ze an komme riee rijden raaien angerieende zijn de twee nog zijn ze alle twee nog zii'n ze allebei nog bin de tweê bin de tweêe nog buiten adem en buiten aosem en buit'n asem en buuten aessem en tenden aessem en doodmoe döödmoeg dóódmoeg dóómoee doódmoeg Het water loopt 't Waoter lóóp' 't Waoter lóópt 't Waeter loop 't Water lopt met straaltjes mee straolkes mee struültjes mee straelen van hun lijven van ulder üjf van udder liif van ulder lieven van ulder lieven Het lijkt wel een 't Lijkt wel n'n droom, "t Liikt wè een droom, 't Lieken wè een 't Lieken wè een droom, droom, dróóm, maar we hebben het maor wij emmen mao we ein't mè me èn mae me 't echt meegemaakt. 't echt meegemaokt. echt meegemaokt. 't wezenlijk echt meegemaekt. meegemaekt. Later wordt zoiets Laoter oor zoiets Laoter óór zoiets Laeter 'oor zoiets Laeter oor zoiets altijd mooier altijd schoner altiid schoon'r aoltied mooier aoltied mooier dan het is geweest. as a't gewist is. dan at gewist is. As dat 't geweest eit. As 't geweest is. ABN Zuid- Beveland Zuid-Beveland Zuid-Beveland Noord-Beveland Bertus Limonard Bei Cok Engel Reinhoudt Cees van Boven Daar loopt Dï lopt Di lóóp Dï lopt D'r lóópt en span paarden een span paer'n een span paêren een tuug paeren un span paeren voor de wagen. voe de wêegen. voe de waegen. voe de waegen. vo de waehen. 18

Nehalennia | 1999 | | pagina 20