De wagen is geladen met rode kool. Ze gaan op de loop, ze komen door de de straat gevlogen. De kinderen stuiven uit elkaar. Helemaal bij de zeedijk staan de beesten stil, daar eten zij gras. Vader brengt ze terug naar de schuur. Als ze aan komen rijden zijn de twee nog buiten adem en doodmoe. Het water loopt met straaltjes van hun lijven. Het lijkt wel een droom, maar we hebben het echt meegemaakt. Later wordt zoiets altijd mooier dan het is geweest. ABN De wêegen is 'elaaie Mie rooie kooien Ze gêe op de loop, Ze kommen deur de strêete 'evloge. De guus stuuve Uut mekaare 'Elemille bie de zeediek stêe de beesten stille, di ete ze gos. Vaoder breing ze trug nï de schure. A ze an komme rieë bin de twee nog tennen êesen en steenkepot. 't Wêeter lopt mie strêeltjes van ulder lieven. Het liekent wê en droom, mê mè t't echt mee'emikt. Lêeter wor zoiets oaltied mooier Dan a t't ewist eit. Sch-Duiveland L. en H. Blom De waêgen is elaaien mie rooie kooien Ze gaên op de loop. Ze kommen deur de straête evlogen. De guust stuuven uut mekaren Eelemal bie de zêêdiek staên de béésten stille, di eten ze gos. Vaoder brieng ze vrom ni de schuure. A ze an kommen rien bin de twéé nog buten aêsem en stikke moe. 't Waêter loop mie straêltjes van ulder lieven, 't Liekt wè een dróóm, mè me èn tet eus mee emikt. Laeter wor zoiets aaltied móóer Dan a tet ewist ei Tholen Wil Bogaard De waegen is 'elaaie mie roaie koalen Ze gae op de lóóp, ze komme deur de straete 'evloge. De guus stuve uut mekaore Elemille bie de zeêdiek stae de beêsten stille, Dï ete ze gos. Vaoder brieng ze vrom nï de schure. A ze an komme rie bin de tweê nog 't enden aesem en doadmoe. Het waeter lopt mie streultjes van ulder lieven, het liekt wè een dróóm, mè me 't echt mee 'emikt. Laeter wor zoiets aoltied mooier dan 't ewist eit. Goeree Pau Heerschap De waehen is helae-je mee rooje kóóle Ze hae op de lóóp, ze komme deu de straete hevlohe. De kinders stuuve uut mekaore Elemaele bie de zèèdiek stae de béésten stille, di ete ze hos. Vaoder brieng ze brug nae de schuure. A ze an komme rie-je bin de twe-je nog buuten aesem en dóódmoeë. Ut waeter lóópt mee straeltjes van d'r lieven, ut liekt wè un dróóm, me m'n ut echt meehemaekt. Laeter wor zoiets aoltied móóier Dan ut is hewist. Zeêuwse schriefwiezer Daar loopt Dae laop Dae loop 'n Dêêr laopt Daè loopt een span paarden 'n tuug paeren een span paeren 'n span paeren een tuug paeren voor de wagen. vó de waehen vöö de waegen. voor de waegen. vo de waegen. De wagen is geladen De waehen is elaeje De waegen is gelaeje De waegen is elaeje De waegen is gelaoie met rode kool. Mit róóie kóóle. mee róöje kóóle. mit róóje kóóle. mee rooie kool. Ze gaan op de loop, Ze gae op de loap, Ze gae op de loop, Ze góó op de laop, Ze gae op de loop, ze komen door de ze komme deur de ze komme düü de ze komme deur de ze komme deu de straat gevlogen. straete 'evlohe. straete gevloge. straete evloge straete gevloge. De kinderen stuiven De kinders stuve De kinders stuve De kinders stuve De guus stuve uit elkaar. uut mekaore. uut mekoare. uut mekaore. uut mekaore. Helemaal bij de 'Eêmae bie de Eênmae bie de Helemaele bie de Elemaele bie de zeedijk zêêdiek zeediek zêêdiek zeêdiek staan de beesten stil, stae de beesten stille, stae de béésten stille, stóó de béésten stille, stae de beêsten stil, daar eten ze gras. dae ete ze gos. dae ete ze gras. dêêr ete ze gors. ze ete daè gos. Vader brengt ze terug Vaoder breing ze t'rug Voader brieng ze trug Voader briêngt ze Vaoder brieng ze vromme terug naar de schuur, nae de schure, nae de schure, nae de schuure, naè de schuure, als ze aan komen as ze an komme rieje a ze an komme rieje as ze an komme rièje as ze an komme riee rijden zijn de twee nog bin de twéé nog bin de twêêje nog binne de twéé nog bin de tweêe nog buiten adem en buten aesem in buten aesem in buten aesem in tenden aessem en doodmoe. doodmoei. doodmoei. dóödmoewe. dóödmoeg. Het water loopt Het waeter loap 't Waeter loop 't Waeter loapt 't Waeter loopt met straaltjes mit straeltjes mee straeltjes mit straeltiès van hun lijven. van ulder lief. van d'r lieven. van d'r lieven. van ulder lieven. Het lijkt wel en Het lieken wè een 't Lieken wè een 't Liekent wel 'n 't Lieken wè een droom droam droom draom droom maar we hebben het ma wulder 't ma m'n et mar m'n hè 't mae me 't echt meegemaakt. echt mee 'emaekt. Echt meegemaekt. echt mee' emaekt. echt meegemaekt. Later wordt zoiets Laeter óór zó-ies Later óór zoies Laeter woordt zóóiejts Laeter oor zoiets 19

Nehalennia | 1999 | | pagina 21