OVER BOEKEN 't Waterhuisje. Archeologische vondsten in Halsteren bij een herberg aan een vertakking van de Oosterschelde genaamd Het Lange Water (Heemkundige Studiekring Halsteren-Lepelstraat 1999). 112 biz., afbn., cat., lit. opg. Prijs 39,95 inclusief portokosten. Het boek is te bestellen door overmaking op bankrekening nr 65.57.13.573 t.n.v. Heemkundige studiekring 'Halchterth' te Halsteren. Onder de titel 't Waterhuisje verscheen het jaarboek 1999 van de heemkundekring Halsteren- Lepelstraat. De redactie van dit fraai ogende boek werd gevoerd door de werkgroep Archeologie van de kring. Het archeologisch onderzoek in de polders van Halsteren (in 1986 en 1987) was aanvankelijk gericht op het vaststellen en bepalen van de ouderdom van de bewoningssporen. Onverwacht kwam een ongekende hoeveelheid gebruiksvoorwerpen uit de 17de en 18de eeuw aan het licht. Het boek geeft naast een historisch overzicht een toelichting op de opgraving. De vondsten zijn ingedeeld in hoofdstukken over aardewerk, steengoed, glas, metaal enz. Verder beschrijft 't Waterhuisje het ontstaan van de polders - met behulp van vele historische kaarten is de ontwikkeling van het gebied te volgen - en geeft het bovendien een aardig beeld van de materiële cultuur van het dagelijks leven in de 17de en 18de eeuw, èn van wat een herberg in die tijd aan voorwerpen in gebruik had. De betreffende herberg lag overigens bij een oversteekplaats/veer naar Zeeland. Het jaarboek is uitgevoerd in A4-formaat en bevat veel foto's in kleur. J. de Ruiter, Heinkenszand, land van achttien polders (Publicatie van het Borsels Boekenfonds, Goes 1999). 104 biz., afbn., lit. en bronnenopg.. naamreg. ISBN 9072138953. Prijs ƒ49,90. Het bekende A4-formaat, de eveneens bekende rijkdom aan feiten, wetenswaardigheden en anekdoten. Dit is alweer de zevende aflevering van Jan de Ruiters serie over de dorpen van de gemeente Borsele. Gemeentelijk geschiedvorser De Ruiter gaat te werk volgens een beproefde formule, die hijzelf in de 'Inleiding' van Heinkenszand als volgt omschrijft: 'Het is niet de opzet van alle dorpen binnen de gemeente Borsele de geschiedenis volledig te beschrijven. Dit boek geeft in thematische hoofdstukken er slechts een deel van weer.' Veel archiefmateriaal is ook voor dit deel niet onderzocht, meldt de auteur. Voor sommige onderwerpen is dit materiaal fragmentarisch, voor andere weer zeer rijk. Goed, De Ruiter levert dus geen afgeronde, magistraal gecomponeerde Geschiedenis (met hoofdletter) van elk Borsels dorp. Maar als archivalisch mijnwerker weet deze auteur niettemin steeds weer een enorme hoeveelheid materiaal te presenteren, waar elke geïnteresseerde wat van zijn of haar gading in aan moet treffen. Ook in Heinkenszand is de variëteit weer zeer aanzienlijk. Polders, veerdienst, kerkelijk leven der diverse gezindten, onderwijs, kadastrale gegevens en topografie: het komt allemaal aan bod, maar ook schuitvaart en heraldiek, burgermilitie en handbooggilde, brandweer en de beroepsbevolking in 27

Nehalennia | 1999 | | pagina 29