voor Zeeland!) De agrarische sector zou zich moeten afvragen wat men met streektaal kan doen nu men gaat overschakelen van vee-bedrijf naar ontwikkeling van toeristische produkten. We moeten geen 'Paul van Vliet- toestanden' in de trant van 'dat bent leuke dingen voor de mensn', het is van belang om ook daar mee te denken. De zorgsector: ziekenhuizen en verzorgingstehuizen scoren met projecten als 'Twenteweek', in een bepaalde week wordt elke dag de streek gepresenteerd (maandag historische streekkostuums, dinsdag streekrecepten, woensdag geschiedenis van de streek, donderdag de streektaal enz.) De media zijn van zeer groot belang: goede contacten, vaste rubrieken; tv, krant, radio; zorgen datje gelezen wordt, dat de streektaal continu op de agenda staat, zoals dat modem heet. Ook internet en compost! De politiek heeft ook iets met streektaal! Mevrouw Annie Schreijer (Tweede Kamerlid CDA; uit Twente) haalde naar eigen zeggen heel veel voorkeurstemmen omdat ze de taal van de kiezers spreekt, ook de streektaal. Datzelfde geldt voor Gertjan Oplaat, VVD, ook uit Twente. Ondersteuning zoeken bij de wetenschap kan ook geen kwaad. Welke argumenten zijn er om tweetaligheid te bevorderen in plaats van haar tegen te werken? Wel graag praktisch! Van belang was b.v. de dissertatie van een Drentse leraar, die constateerde dat een leraar de intelligentie van een leerling lager schat als hij/zij enig accent beluistert. We hopen dat door ontwikkeling, stimulering, en begeleiding van allerlei activiteiten de bewustwording zodanig wordt beïnvloed dat men er in gezin en op school niet meer omheen kan om tweetaligheid gewoon toe te passen. Ik wens Zeeland en de Zeeuwse streektalen precies hetzelfde toe als Twente en het Twents: goodgoan! 24

Nehalennia | 1999 | | pagina 26