Turk gaat terug op het Chinese Tuyugun (vierde eeuw) en T'uchüch (einde zesde eeuw) als aan duiding van één der steppestammen van de Kökönar in Mongolië - niet op het gehucht tussen Waterlandkerkje en IJzendijke.38 Zeeuws-Vlaanderen met de besproken goropismen: 1. Axel; 2. Turkije; 3. Romedorp; 4. Breskens; 5. Cadzand; 6. Honte; 7. Hontenisse; 8. IJzendijke; 9. Braakman; 10. Yevene; 11. Zwin; 12. Terneuzen Cadzand zou zijn 'genoemd naar Cadmilius, beschermheer van zeelieden, en de Cadmeeërs.' De laatsten waren onderdanen van de mythische koning Cadmus uit Thebe, waaraan ook het Franse Cabourg, nabij de monding van de Seine zou herinneren. In werkelijkheid is de naam Cadzand, voor het eerst genoemd in 1111/1115, minder ingewikkeld te verklaren. Zij is namelijk een samenstel ling van de woorden kade en zand. Met het tweede wordt een zandbank of -plaat aangeduid, met het eerste een lage dijk. Cadzand is dan ook ontstaan op een tamelijk grote plaat met schorren voor de kust waar omheen een dijk werd gelegd die permanente bewoning mogelijk maakte. De bedij king vond plaats tegen het einde van de elfde eeuw, na Chr. wel te verstaan.39 Romedorp is volgens de Homerusvorser eveneens een naam met een uitzonderlijke ouderdom. Het zou zijn genoemd naar Romus, 'naamgevend stichter van de stad Rome in Italië, een legendarische zoon van Odysseus en Kirke. In de veertiende eeuw overstroomde dorp (en eiland).' De klassieke stichters van Rome waren evenwel Romulus en Remus. Een eventuele alternatieve mythologische naamgever van Rome was niet Romus, maar Roma. In de godin van deze naam werd de stad Rome en het rijk dat zij stichtte aanbeden. Wilkens brengt de naam Romedorp naar voren, klaarblijkelijk om zijn theorie over de klassieke oorsprong van Zeeland kracht bij te zetten. Opnieuw echter op zwakke gronden, want zelfs het bestaan van het dorp is discutabel. Gezien de literatuuropgave kan hij zich slechts op één bron hebben gebaseerd, een geschiedkundige kaart van Noord-Vlaanderen en het zuidelijke deel van Zeeland van de cartograaf Ortelius uit 1592. De kaart reconstrueert de geografische situatie in 1304. Het is onbekend van welke gegevens Ortelius bij het vervaardigen van de reconstructie gebruik heeft gemaakt, maar zeker is wel dat de kaart slechts in beperkte mate historisch betrouwbaar is. Het pleit bovendien niet voor Wilkens' betoog dat de naam Romedorp in 10

Nehalennia | 2000 | | pagina 14