Petronella Kaasmaker uit Hontenisse, op 3 juli 1835 door Het hof van Assises ter dood veroordeeld eveneens wegens kindermoord. Tona Hansen uit Duivendijke, op 9 december 1835 door het Hof van Assises ter dood veroordeeld ook wegens kinder moord. Arij Coomans uit Stavenisse, op 26 november 1844 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroordeeld wegens brandstichting. De uit 18 leden bestaande bende van Jeremias Lauret uit Oostburg en Retranchement, op 5 december 1846 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroordeeld wegens gewapende roofovervallen: Jeremias Lauret, Johannes Hendrikus Oosterling, Jannis Contant, Jacobus Lambregsen, Johannes Verberg, Raphael Maranus, Geert Wisse, Bernardus de Smit, Adriaan Zonnevijlle, Jacob Adriaan Zonnevijlle, Jacobus du Floo, Guillaume Mabelus, Johannes Dijseling, Jan Wittewrongel, Jan Famieau, Isaac Gallander, Francina Nortier en Maria Grol-Tournois. Felicita Calle uit Westdorpe, op 19 februari 1847 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroordeeld wegens brandstichting gevolgd door diefstal. Elisabeth Wols, op 16 februari 1849 vrijgesproken door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland, doch bij arrest van de Hoge Raad wegens moedwillige brandstichting ter dood veroordeeld. Vanwege diefstal onder bezwarende omstandigheden bij de weduwe Scheers te Hontenisse, werden op 26 oktober 1855 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland Theodoor Baart en J. Vonk tot 15 jaar, C. Baart tot 7 jaar, J. Magnus en J. Herman tot 10 jaar en J.P. Vonk tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Bij arrest van de Hoge Raad van 22 januari 1856 werd het arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland vernietigd en werd het zestal veroordeel tot de doodstraf. Apollonia Notelaar uit Koewacht, op 14 november 1856 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood ver oordeeld wegens vergiftiging van haar stiefdochter. Adriaan Polderman uit Sint Laurens, op 3 juli 1861 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Pieternella Engelaar uit Biezelinge, op 29 oktober 1864 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood ver oordeeld wegens kindermoord. Jannetje van Houte uit Waarde, op 17 september 1866 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroor deeld wegens vergiftiging van haar echtgenoot. Anna Catharina Kouyzer uit Hontenisse, op 3 oktober 1868 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood ver oordeeld wegens kindermoord. Adrianus de Loos uit Grauw, op 21 maart 1868 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood veroordeeld wegens roofmoord. Augustinus Geillet uit Boschkapelle, op 23 oktober 1868 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood ver oordeeld wegens roofmoord. Elisius Johannes Passemier uit Clinge, op 6 maart 1869 door het Provinciaal Gerechtshof van Zeeland ter dood ver oordeeld wegens diefstal onder verzwaarde omstandigheden. 2. Buiten beschouwing blijven hier de door de krijgsraad ter dood veroordeelde militairen, zoals de 26-jarige bottelier Barend Barends, die op 2 maart 1816 in Vlissingen werd geëxecuteerd. Hij was hiertoe veroordeeld omdat hij zijn eer ste officier twee vuistslagen had gegeven. Op verzoek van de zeekrijgsraad werd er op de zondag voor de executie in de Vlissingse kerken voor hem gebeden. 3. Een voorbeeld hiervan is Felicita Calle uit Stoppeldijk. Haar veroordeling tot de doodstraf werd omgezet in een tucht huisstraf voor de tijd van 20 jaar en een uur te pronkstelling op het schavot, welk lot zij op 12 mei 1847 onderging. Een half uur te pronk gesteld, gegeseld en gebrandmerkt werden eind augustus 1847 de achttien leden van de bende van Lauret uit Oostburg en Retranchement. Een voorbeeld van het zwaaien met het zwaard boven het hoofd vond plaats op 2 september 1850, toen deze straf vol trokken werd aan Jacob Wemelsfelders uit Groede, die hiertoe door het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland op 18 juni 1850 veroordeeld was omdat hij zijn stiefdochter had verkracht. 4. Marinus van Nieuwenhuyzen was op 18 oktober 1788 in Brouwershaven geboren als zoon van Roeland van Nieuwenhuyzen en Cornelia Veriaal. Op 16 februari 1814 trouwde hij in Ellemeet met Maatje Jan Rimmelaar, geboren op 26 mei 1776 te Kerkwerve, dochter van Jan Willemse Rimmelaar en Maatje Leendertse Bolle. Hij is op 3 februari 1817 om 12 uur 's middags te Middelburg overleden. Pieter van Nieuwenhuyzen was op 12 mei 1788 geboren in Brouwershaven als zoon van Olivier van Nieuwenhuyzen en Adriana Dubbeldam. Op 25 september 1813 trouwde hij in Nieuwerkerk met Janna Hubregtsen van de Stolpe. Hij is op 10 november 1817 om half een 's middags te Middelburg overleden. Tonis Fransze van der Bout was rond 1744 geboren en getrouwd met Geertje Padmos. Geertje Padmos was op 10 okto ber 1745 gedoopt te Eikerzee en was de dochter van Jan Jacob Padmos en Willemijntje Jans Carel. Beiden zijn op 22 december 1815 in Eikerzee overleden. 5. Antonie Kanaar was op 21 september 1790 in Middelburg geboren als zoon van M. Kanaar. Hij is op 25 juni 1821 om 12 uur 's middags in Middelburg overleden. In de acte van overlijden staat vermeld dat Antonie schrijver van beroep was. 6. Het betreft hier waarschijnlijk het lijk van de 30-jarige Anthonia Cornelia Boom, die getrouwd was met Leendert Suurman en waarvan in de overlijdensakte staat vermeld, dat ze op 25 april 1821 rond negen uur 's avonds in Middelburg is overleden. 7. Hendrikus en Jan Francies van Wiemersch waren kinderen van Gerardus van Wiemersch en Maria van Eijften. Jan 28

Nehalennia | 2000 | | pagina 32