EEN ZEEUWS TAFEREELTJE W.H.P. Scholten In particulier bezit bevindt zich een schilderijtje waarop het uitgaan van een kerk is afgebeeld. De kerkdienst is zojuist afgelopen en de kerkgangers lopen naar buiten, een winterse wereld in. Het heeft gesneeuwd. Een enkeling praat wat na. Een man stopt zijn pijp. Uit de kerk en de kleding van de kerkgangers valt op te maken dat we hier met een Zeeuws tafereeltje van doen hebben. 'Het uitgaan van de kerk Toegeschreven aan Otto Eerelman, circa 1865- 1875. Afmeting 50 x 62 cm. Particuliere collectie. Otto Eerelman Het ongedateerde schilderijtje is toegeschreven aan Otto Eerelman (Groningen 1839-1926). Eerelman heeft in zijn tamelijk lange carrière een reputatie opgebouwd als paarden- en honden schilder. Met het schilderen van honden was hij in de jaren tachtig van de negentiende eeuw begon nen. Hij was daarmee al snel succesvol. De gefortuneerde hondenbezitters in die dagen lieten hun kostbare sint-bemard of dog graag door Eerelman portretteren. Het aanbod was zo groot, dat hij in de tuin van zijn huis in Den Haag zelfs een hondenren liet bouwen. Daar konden de dieren wat tot rust komen alvorens ze werden geportretteerd. De dieren - honden of paarden - worden door Eerelman tamelijk vlot op het linnen gezet. Hij heeft oog voor een karakteristieke pose, die de eigenaar ongetwijfeld zal hebben herkend en gewaardeerd. Eerelman geniet ook bekendheid vanwege de portretten die hij van Wilhelmina als amazone maak te. Het Rijksmuseum bezit van hem het monumentale 'Frederiksplein te Amsterdam tijdens de intocht van Koningin Wilhelmina, 5 september 1898'. Fantasie of werkelijkheid? Het Zeeuwse schilderijtje valt duidelijk buiten het bekende werk van Eerelman. Hond of paard zijn er niet op te ontdekken. Wel bestaat er een schilderij van hem dat een duidelijke verwantschap ver toont. Daar is de toeschrijving dan ook op gebaseerd. Otto Eerelman ontving zijn opleiding bij de 31

Nehalennia | 2000 | | pagina 35