EEN TROMP UIT VALKENISSE Robbert Jan Swiers Najaar 1999 is de tentoonstelling over mondharpen afgesloten in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Mondharpen uit alle werelddelen lagen er te kijk, samen met publicaties van Phons Bakx, erkend expert op het gebied van mondharpen en snorrebotten. Hij schrijft er niet alleen over, hij bespeelt de mondharp - om me daar toe te beperken - ook, samen met anderen. Soms als duo, soms in een ensemble en soms met bespelers van andere instrumenten. Hij heeft het bestaan van de mondharp weer op de muzikale kaart gezet, want dit instrument is toch een tijd buiten beeld geweest. Wie kent mensen in zijn of haar omgeving die de mondharp bespelen? En hing daar dan niet het aureool om dat het slecht voor je tanden was? Sneuvelde de mondharp misschien in de strijd met 'Snoep verstandig, eet een appel'? Onzin natuurlijk, want de mondharp verdween uit het straat beeld zodra de straat ophield een vergaarbak te zijn van volksvermaak zoals we dat kennen uit de Middeleeuwen en tot in het begin van de 20ste eeuw. En wie gaat er nu op zijn eentje binnenshuis op een mondharp zitten blazen? Het instrument werd verdrongen door andere, zoals er wel meer instrumenten zijn verdwenen na eeuwen trouwe dienst. Trompen in Zeeland Wat me intrigeerde aan de tentoonstelling was een mondhaip die volgens het bijschrift afkomstig was van het verdronken dorp Valkenisse, onder Waarde. Uiteraard verkregen via het schatgravers circuit, anders had het instrument zich wel in een depot of een museum bevonden. Is het een uniek exemplaar? Nee, want volgens een mededeling van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland zijn er meer gevonden, onlangs nog in Grijpskerke. Er is echter geen verspreidingskaart van de gevonden mondharpen. Misschien ligt hier een mooie taak voor de dit jaar opgerichte Werkgroep Metaal van de AWN-Zeeland. Die is momenteel bezig met het inventariseren van in Zeeland gevon den zegelstempels. Schatgravers Soms komen zaken samen, waardoor de verbeelding wordt geprikkeld. Niet lang na de tentoonstelling kocht ik een boekje over muziekinstrumenten die tijdens archeologische opgravingen waren gevonden. Naast een heleboel andere instrumenten worden ook de mondharpen genoemd en beschreven. Overigens staan er in het boekje ver schillende objecten die uit de Zeeuwse klei zijn gekomen, via... inderdaad, het schatgraverscicruit, zoals duidelijk is te zien aan de lijst met de herkomst van de afbeeldingen. Nieuwlande. Rei- merswaal, Oud-Krabbendijke, Sluis... Als de verantwoording van de in het boek afgebeelde Zeeuwse objecten (zie kader) niet een Zeeuws museum of het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland als adres noemt, kun je ervan uitgaan (behoudens de spreekwoor delijke uitzonderingen op deze regel) dat er schatgravers aan te pas zijn gekomen. Twee vijftiende-eeuwse mondharpen uit Sluis (particuliere collectie). 33

Nehalennia | 2000 | | pagina 37