TENTOONSTELLINGEN De respons op het initiatief tot samenstelling van deze bundel is bijzonder positief geweest. Ruim tweehonderd belangstellenden hebben ingetekend op de bundel en er is een flinke hoeveelheid donaties toegezegd. Voorts is er van allerlei, ook onverwachte, kanten veel kopij binnengekomen, meer dan waar op gerekend was. Daaronder bevinden zich een aantal niet eerder gepubliceerde ver handelingen van de hand van Hein Kluiver. Het boek zal daardoor zeker meer dan de honderd blad zijden tellen waarover in de mededeling werd gesproken. De intekenprijs blijft vanzelfsprekend on gewijzigd (ca. 27,-). Ook voor het overige zal er niet veel veranderen: de inhoud wordt omvangrijker (en rijker), maar de opzet blijft dezelfde. De bundel zal een beeld geven van leven en werk van de veelzijdige cultuurhistoricus Hein Kluiver: als historicus, als musicoloog, als dialect onderzoeker, als ambachtsman en zijn betekenis voor het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, af te sluiten met een volledige bibliografie van zijn publicaties. Het redigeren van de bundel is inmiddels ter hand genomen en er zijn gesprekken met een drukker over de uitgave begonnen. Er moet nog veel geld op tafel komen, maar de verwachting is dat dit wel zal lukken. Het tijdstip van publicatie zal mede van de beschikbaarheid van voldoende fondsen afhangen. Uitgave in 2000 ligt evenwel voor de hand. De redactie is in handen van Erik van der Doe en Frits Smulders. Indien u reeds heeft ingetekend of al een gift hebt gedaan en meer bijzonderhe den wilt weten over de bundel, dan wel indien u alsnog een gift ten behoeve van de uitgave van de bundel wenst te doen of wilt intekenen op een of meerdere exemplaren, kunt u contact opnemen met: F. van der Doe, Calandweg 22, 4301 LZ Zierikzee (tel. 0111-415065). 'De Schelde: verhaal van een rivier' Vrijdag 21 januari 2000 opende in het Vlaams Cultuurhuis 'de Brakke Grond' in Amsterdam de expositie 'De Schelde: verhaal van een rivier'. De tentoonstelling, nog te zien tot en met zondag 26 maart, biedt een overzicht van dertien millennia geschiedenis aan de hand van vondsten uit ver schillende disciplines, kaartmateriaal, maquettes en dergelijke. Het concept is ontwikkeld door het Provinciaal Museum van Zuid-Oost-Vlaanderen (PAMZOV); een begeleidende publicatie onder redactie van Guy de Mulder en Mark van Strydonck verscheen bij het Davidsfonds te Leuven. Aan de expositie en het boek werd ook medewerking door verleend door Zeeuwse organisaties. Van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland in Middelburg werkte Henk Hendrikse mee aan de expositie; bijdragen voor het boek werden geleverd door Robert van Dierendonck (Romeinse Tijd), Hans Jongepier (prehistorie) en Jan Kuipers (verdronken dorpen in Middeleeuwen en Nieuwe Tijd). Leida Goldschmitz (Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland) ontwierp voor boek en expositie een kaart met 108 verdronken Zeeuwse dorpen: de eerste, tamelijk vol ledige kaart van deze aard. Een der deeltentoonstellingen bij de expositie is een selectie uit 'Schatten uit de Schelde' van het Stedelijk Museum Vlissingen. gewijd aan recent gelicht wrak- kenmateriaal uit de Westerschelde. Diverse activiteiten, zoals lezingenmiddagen, begeleiden de expositie. Als deze Nehalennia verschijnt is onder andere het archeologie-symposium 'Een duik in het verleden' onder voorzitterschap van prof. Jean Bourgeois van de Universiteit Gent achter de rug (25 februari). Eventuele locaties waar 'De Schelde: verhaal van een rivier' na 26 maart te zien zal zijn waren bij het ter perse gaan van deze Nehalennia nog niet bekend. 51

Nehalennia | 2000 | | pagina 55