Vragenlijsten Reacties op de antwoorden van de vragenlijsten zijn altijd welkom. We ontvingen van mw. M. S. Penning-Dieleman uit Den Haag, die de lijsten van het Land van Axel invult, het volgende: ze schrijft dit naar aanleiding van 'de groetenisse en de wind van achter', in Nehalennia 124, vraag 30, vragenlijst 19. 'In Axel kende men tot de oorlog het zondagse fenomeen in-en-uut-gaon: mensen van buuten kwa men op de fiets naar Axel om naar te kerk de gaan. Ze stalden de fiets dan bij kennissen of familie en gingen van daar te voet ter kerke. Ook bij ons gebeurde dat, nadat de fietsen in de schuur gezet waren, volgde het 'begroetingsritueel': iedere week hetzelfde. Dat ging zo: Lindert heeft zijn fiets gestald en komt de keuken in, waar Maiete al carree (klaar, om bijv. naar de kerk te gaan) zit. 'Hoeienddag, Lindert. 'Oe ist "Goed, en mee joe?' 'k Mag nie klaogen. En 'oe is 't tuus?' 'Goed. J'eit 'r de groeten van'. Eén van de familieleden pakte het wat kernachtiger aan: 'Goei'n dag Piet. 'Oe is 't?' Waarop dan zonder omhaal van woorden volgde: 'Goed. J'eit 'r de groeten van." Misschien zijn er meer mensen, die zich het in-en-uut-gaon herinneren en kwam het ook op ande re plaatsen voor. Dr. Jan Zwemer, die van Omroep Zeeland, bezorgde ons enige correcties op de vorige vragenlijst. Het betreft nr. 30: Pietermans vet: een pieterman is een heel magere vissoort. Verder nr. 34: Wat eit die toch een smikkersnuute: een heel mager gezicht en dat heeft niets te maken met veel of weinig snoepen, aldus onze zegsman uit Oostkapelle. Rinus Willemsen 57

Nehalennia | 2000 | | pagina 61