verklaringen die gebruik maken van verouderde en onjuiste taalkundige uitgangspunten en hebben daarom een foutief onderzoeksresultaat. Zij kwamen in het verleden veelvuldig voor tot in de vori ge eeuw de historische taalwetenschap ontdekte dat de verandering van woorden niet zomaar, wil lekeurig plaatsvindt, maar bepaald wordt door verschillende vorm-, spellings- en klankwetten en de onderlinge verwantschap van talen. De tegenwoordige studie naar de verandering van woorden, bij voorbeeld van sarkara naar suiker, is dan ook vooral gebaseerd op dit soort wetten en verwant schappen. Homerus, beeldenaar van een munt van los, vierde eeuw v. Chr.. British Museum, Londen. Uit: G. Germain, Homeros, Utrecht/Antwerpen 1959, p. 188. Toch komen goropismen nog steeds voor, al zijn ze verdrongen naar het uitgestrekte en populaire domein van de pseudo-wetenschap. De pseudo-wetenschap, het wordt hier waarschijnlijk ten overvloede vermeld, bestaat uit allerlei zonderlinge, in ieder geval onjuiste theorieën die zich hullen in een rookgordijn van wetenschappelijk klinkende termen en die dankzij het prestige van de moderne wetenschap kunnen rekenen op een vaak verontrustend grote en niet zelden fana tieke schare aanhangers. Voorbeelden zijn theorieën over ufo's, astrologie, astronauten-archeologie. de verzonken rijken Atlantis en Mu, verborgen bood schappen in piramiden, graancirkels, enzovoorts enzovoorts. Vanwege het verband met de pseudo-wetenschap wordt in plaats van goropismen tegenwoordig dan ook wel de benaming pseudo-etymologie gebruikt, 'de etymologie van de tijd voor men de nu bekende taaiverwantschappen ontdekt had of de etymologie die sommigen nu bedrijven zonder gebruik te maken van de bestaande kennis.'8 De laatste omschrijving is onder meer van toepassing op een hoogstmerkwaardige theorie die beweert dat er een nauwe relatie bestaan heeft tussen de provincie Zeeland en de wereld van de Griekse mythologie. En sterker, dat Homerus, bekend als de dichter van de Ilias en Odyssee, in feite een Zeeuw was. De theorie berust op een combinatie van verkeerd begrepen klas sieke teksten en een onjuiste verklaring van plaatsna men. We zullen eerst de theorie bekijken en vervol gens enkele plaatsnaam-goropismen. Een nieuwe theorie In 1990 publiceerde de (destijds) in Parijs wonende Nederlander Intan Wilkens een meer dan 350 bladzijden tellend boek getiteld Where Troy once stood, in 1992 vertaald als Waar eens Troje lag.9 Het boek deed in Nederland nogal wat stof opwaaien en meerdere kranten en tijdschriften en zelfs radio en televisie, doorgaans nogal zuinig waar het historische onderwerpen betreft, besteedden er aandacht aan. De theorie die Wilkens in zijn boek ontvouwt mag dan ook op z'n minst opmerkelijk genoemd worden. Hij tracht namelijk aan te tonen dat de wereld van Homerus, door de wetenschap gesitueerd in het Griekenland van de negende en achtste eeuw v. Chr., in werkelijkheid gezocht 3

Nehalennia | 2000 | | pagina 7