dient te worden in het Noord-West-Europa van c. 1200 v. Chr. Homerus beschrijft in zijn dichtwerken onder meer de befaamde tienjarige belegering door de Grieken van de stad Troje, gelegen in, zoals doorgaans wordt aangenomen, het huidige Turkije. Wilkens interpreteert de oorlog evenwel geheel anders dan gebruikelijk. Volgens hem was de Trojaanse oorlog een grootschalig gewapend conflict tussen Keltische volken van het Europese vas teland en Kelten woonachtig in Brittannië. De inzet van de oorlog was de vrije beschikking van de eersten over het destijds kostbare tin uit Zuid-West-Engeland. Tin was namelijk een onmisbaar metaal van de destijds sterkste legering, het brons. Troje, de hoofdstad van de Britse Kelten, lag dan ook niet in Turkije, maar ten noorden van Londen. De oorlog, met meer dan 100.000 deelnemende strijders10 de grootste van de Bronstijd, vormde de inspiratiebron voor het oudst bekende helden dicht uit de Europese literatuur, de Ilias. Het epos werd gedicht door Homerus, een ingewijde van de Keltische priesters, druïden genaamd. Het kon lange tijd slechts mondeling overgeleverd worden vanwege allerlei religieuze taboes op het gebruik van het druïdische runenschrift. Bovendien bevat te het uiteenlopende geheime gegevens en stond het vol esoterische bijzonderheden die een met de Keltische 'religie samenhangende mystiek weerspiegelden'.11 Dat gold ook voor de OdysseeHomerus' tweede grote gedicht. De Odysseegenoemd naar Odysseus die in de Trojaanse oorlog meevocht en pas na een lange reis naar zijn huis kon terugke ren, is volgens dezelfde theorie niet zomaar een fraaie poëtische schepping. Het behelsde in de eer ste plaats een reisverslag met allerhande informatie over de handel in belangrijke grondstoffen in onder meer de landen rond de Oost- en Noordzee. Bovendien kon het gelezen worden als een ver zameling van gedetailleerde geografische, nautische en klimatologische feiten die het mogelijk maakte haar te gebruiken als zeekaart, mits men op de hoogte was van de door de druïden gehan teerde code. Ondanks de taboes werden de Ilias en de Odyssee toch opgetekend en wel ruim drie eeuwen na hun ontstaan, rond 800 v. Chr. in Griekenland. Van daaruit zijn ze sindsdien doorgegeven aan latere generaties. Weinigen evenwel hebben de West-Europese oorsprong van de geschriften vermoed. Wilkens pretendeert dan ook een geheel nieuwe visie over hun oorsprong en functie. De ondertitel van zijn boek luidt niet voor niets 'Het geheim van de ILIAS en ODYSSEE onthuld'. Homerus in Zeeland Zoals gezegd speelt Zeeland in de 'nieuwe' theorie een vooraanstaande rol. De provincie was niets minder dan 'het heilige land van de Kelten', bestaande uit 'eilanden van kennis in een zee van onwetendheid.'12 Schouwen was het eiland van de godin van de aarde, Walcheren van de god van de onderwereld. Op beide eilanden, onder meer bezocht door Odysseus, lagen twee gewijde cirkels (nollen) die een belangrijke rol speelden in de ritus van de druïden. Te Zierikzee was zelfs een school gevestigd waar gelovigen afkomstig uit de gehele Keltische wereld ingewijd konden worden in de geheimen van hun cultus. Vele huidige plaatsen zouden nog aan deze religieuze centrum functie herinneren. Het is verleidelijk dieper in te gaan op allerlei aanwijzingen die Wilkens voor zijn theorie in de mys tieke Zeeuwse eilanden gevonden meent te hebben. We doen dat terwille van de overzichtelijkheid èn om te voorkomen dat we onszelf verliezen in een uitputtend detaiiiisme, verder alleen voor Zeeuws-Vlaanderen. wanneer zijn curieuze bewijsvoering nader bekeken wordt. Eén bijzonderheid met betrekking tot Homerisch Zeeland verdient hier nog vermeld te worden. Homerus zelf was namelijk afkomstig van onze provincie. Hij werd geboren in St. Joosland (toen een eiland, genaamd los) en geïnitieerd op Schouwen. Na een ver en lang verblijf elders (onder andere Zuid-Spanje) keerde hij op latere leeftijd naar zijn vaderland terug om er te sterven in zijn geboorteplaats. Te (Nieuw en) St.-Joosland ligt dus het graf van de eerste en volgens velen groot ste literaire dichter van Europa - een aardige tip voor archeologen.13 4

Nehalennia | 2000 | | pagina 8