Rivier IM Vrij bedrijf [\\-\sl Houtteelt II11 II Vruchtwisselstelsel Centrale stad 0 CI—Akkerweidestelsel Y//A Drieslagstelsel Extensieve veehouderij 250 km -i Kleine stad met eigen regio Von Thünen's model van 'Der Isolierte Staat' met daarbij Nederland afgebeeld op dezelfde schaal omdat het fysisch-geografisch substraat zelden over een zo'n groot gebied homogeen van aard is. Maar uitgaande van Von Thünen's gedachtengoed komt het ons voor dat we de grote verscheidenheid aan 'landbouwsystemen' in ons land vooral moeten verklaren uit het - om zo te zeggen - interfereren van dat complexe fysisch- geografische substraat met een meer abstract, ruimtelijk-economisch krachtenveld, conform zijn concentrische model. Juist dit op elkaar inwerken van deze vormende krachten blijkt in hoge mate bepalend te zijn geweest voor die grote verscheidenheid aan bedrijfsvormen die hier tot ontwikkeling kwam. Daar komt nog bij - en dat is niet onbelangrijk: we dienen dit Standort-model niet als een statisch en in de tijd onveranderlijk concept te zien. Ik kom daar in het laatste deel van mijn verhaal op terug. Maar voorlopig kies ik als uitgangspunt om in deze termen een beeld te geven van die landbouwkundige verscheidenheid in ons land. de situatie zoals die zich ontwikkelde tijdens een beroemde, ja roemruchte periode uit onze vaderlandse geschiedenis: 'de Gouden Eeuw'. Een periode zo ruwweg tijdens de eerste helft van de zeventiende eeuw, meer bepaald het tijdvak 1580-1675. Het is een periode die op zich genomen, voor een deel samenvalt met wat onder historici bekend is als de 'lange DE ZEEUWSE LANDBOUW IN NEDERLANDS PERSPECTIEF 21

Nehalennia | 2000 | | pagina 23