ruumte verkwikt..? een dek en vier muren, ievallig is wind die vriengt langst de ruten, een kouw'lijk begin mae wat ei-je te willen, wees bliee da je 'r bin as je in een klein 'uusje gebore bin mae nauwe is wèrm en den an'ouwer wint ze wete nie beter en wat wou noe een kind buten liefst weze, want 't is binnen mae min ook as j' in zo'n 'uusje gebore zelf bin want ruumte verkwikt en is ulder nè 't zin die uut de klein 'uusjes gekrope bin - aerrem an aerrem de Gortstraet in" - en ze krupe wè terug, mae tegen d'r zin die in de klein 'uusjes gebore bin eerda je 't weet een nieuw eirbeiersgezin een dek en vier muren, een kouw'lijk begin een kleinen d'r bie, alla, schik maer in ze krupe 'r wè uut, want zo'n 'uus is mae min en aol op je beurte aessem j' uut en weer in beter een klein 'uusje toch, as glad gin mae buten is 't beter en wacht 't gewin die in de klein 'uusjes gebore bin ze komme 'r vandaen, mae nooit mi d'r in die uut de klein 'uusjes gekrope bin ruumte verkwikt en zo èn ze d'r zin die uut de klein 'uusjes gekrope bin ze weune noe ruumer, mae wat is 't gewin asje uut een klein 'uusje gekrope mae bin in ulder gedachten nog leve ze 'r in die uut de klein 'uusjes gekrope bin ze kenne mekaore an een blik. an een zin die uut de klein 'uusjes gekrope bin j'ei mae te kikken, dan binde ze in die uut de klein 'uusjes gekrope bin ze dienke zogauw: 't is omdat ik 'et mae bin want wat uut zo'n 'uusje komt da's mae min en z'èn gin verweer en beruste d'r in dat jen 'uus soms verandert mae nooit je begin ja, ieval is érger, maer ei ruumte wè zin ajje uut een klein 'uusje gekrope bin Jan Zwemer OPLOSSINGEN VOOR HET ARBEIDSVRAAGSTUK 51

Nehalennia | 2000 | | pagina 53