MIDDELBURCH IN DE STILLE ZUIDZEE A.C.J. Willeboordse Aan de andere kant van de aarde, midden in de Grote Oceaan, bevindt zich het koninkrijk Tonga. Gelegen vlakbij de datumgrens was het een paar maanden geleden het eerste land waar de eeuw- en millenniumwisseling gevierd werd. Tot het koninkrijk behoort, of liever behoorde een eiland met de naam Middelburch. Nu zijn er nogal wat plaatsen genoemd en vooral genoemd geweest naar 'ons' Middelburg op Walcheren. Dit eiland in Tonga is er één van en het is tevens één van de minst bekende. Die onbekendheid is niet zo verwonderlijk, aangezien de naamgeving slechts relatief kort, zo'n anderhalve eeuw geduurd heeft. Het eiland Middelburch is thans beter bekend onder de oorspronkelijke naam, Eua. Hieronder een beknopte geografische en vooral historische verkenning. Geografische context van Polynesië Uit: P. van der Grijp, Productie en denkwijzen in Polynesië (1987) Ligging en grootte Eua maakt, zoals gezegd, deel uit van het Polynesische koninkrijk Tonga, dat is gesitueerd even boven de Steenbokskeerkring, ongeveer 2000 km ten noordoosten van Nieuw-Zeeland. Het is met zijn 700.000 km meer dan 17 keer zo groot als Nederland en bestaat voor letterlijk 99,9% uit water, slechts één promille (699 km) is land. Dat land is verdeeld over ca. 150 eilanden: verschillende vulkanen, vele kleine, vlakke koraaleilandjes en enkele grotere koraaleilanden die hoger boven de oceaan uitsteken. Er zijn drie regio's: de Niua's en Vava'u-eilandengroep in het noorden, de Ha'apaigroep in het midden en de Tongatapu-eilanden in het zuiden. Eua ligt in het zuiden en is na Tongatapu (257 km), iets groter dan Walcheren) en Vava'u (91 km) qua landoppervlakte het derde 11

Nehalennia | 2000 | | pagina 13