'Middelburg ofEaoowe' op een kaart van de Vriendeneilanden met de route van Cook's Resolution en Adventure (1773). Uit de atlas behorende bij 'Reizen rondom de waereld door James Cook' (1799-1809). Uit: C.J.M. Claessen, Politiek onder Palmbomen, Spiegel Historiael 8,2 (1973), p. 73 dan de maatschappelijke remmingen die deze lange tijd in toom hadden gehouden. De oorlog eindigde dan ook pas toen, zoals eeuwen geleden, weer één koning het bewind over het rijk voerde.17 Het was ook in die jaren dat we voor het laatst 'Middelburg ofEaoowe' op een contemporaine kaart tegenkomen. Niet verwonderlijk was het een Nederlandse kaart. Hij werd afgedrukt in een atlas behorende bij de in het Nederlands vertaalde Reizen rondom de waereld door James Cookvan John Hawkesworth. Het werk werd tussen 1795 en 1809 uitgegeven in maar liefst 13 delen.18 Werd de oude, Tasmaniaanse benaming vermeld, omdat de pro-Franse Bataafse Republiek waarin de eerste delen van het werk verschenen, oudere rechten meende te mogen aanspreken dan vijand Groot- Brittannië? Zo ja, dan is die late claim in ieder geval niet aangeslagen en van een Nederlandse koloniale connectie met Tonga is nooit iets gekomen. De kaart van de Vriendeneilanden met niet alleen Middelburg, maar ook Amsterdam en Rotterdam, kan dan ook gezien worden als de laatste blijk van Nederlandse betrokkenheid met Tonga, maar ook als de afsluiting van een historische periode in de (in strikte zin nooit bestaan hebbende) relatie tussen de beide landen. Besluit Laatste blijk van betrokkenheid? Alleen maar als koloniale claim. Want momenteel behoort Nederland tot de belangrijkste economische partners van Tonga, een situatie die vermoedelijk dateert uit de tijd toen Indonesië nog Nederlands bezit was. En op antropologisch gebied is Tonga voor Nederlanders relatief veelvuldig onderwerp van onderzoek geweest. Niet voor historici 22

Nehalennia | 2000 | | pagina 24