MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE In memoriam Jan Bruijns In de nacht van 29 op 30 april overleed geheel onverwacht Jan Bruijns. Nog geen zevenenveertig jaar oud was deze boekhandelaar, uitgever en regionaal-historisch auteur. Hij stond mede aan de wieg van boekhandel De Koperen Tuin in Goes, en vrijwel alleen aan die van de gelijknamige uitgeverij. Uitgeverij De Koperen Tuin was sinds de late jaren tachtig een stimulerende en al snel onmisbare factor in het Zeeuwse cultuurhistorische bedrijf. Landelijk kwam de uitgeverij ook ruim in het nieuws met haar bestsellers Mondriaan voor beginners en De Ramp. Van 1988 tot 1998 werkte ik samen met Jan Bruijns: als auteur in zijn fonds, als co-auteur van ons tweeluik over de Zak van Zuid-Beveland en als medewerker van zijn uitgeverij. Hij publiceerde mijn eerste (zelandica)boek Dwaallichten in de Delta (1988); ik herinner me de uren aan de met boeken en papieren overdekte eet- en werktafel van Jan en zijn levensgezellin Elly Kloos - anekdoten over eigenaardige amateur-archeologen, zonderlinge folklore en lokale merkwaardigheden gingen over en weer. Zelden heb ik nog zoveel plezier beleefd aan de voorbereiding van een boek. Zoals alle persoonlijk bij hun fonds betrokken uitgevers had Jan een vaak opmerkelijke werkwijze. Strategie leek soms afwezig, zwenkingen waren troef. Soms stevende hij recht op zijn doel af, dan weer handelde hij onvoorspelbaar. Als je met een idee voor een boek over de Franse Tijd bij hem kwam, belandde je in een project over Zeeland in de achttiende eeuw aan de hand van kaarten en prenten - het eerste exemplaar werd je uiteindelijk met die karakteristieke, sluwe en tegelijk olijke grijns aangereikt. Vele bladzijden van Nehalennia s boekenrubriek - Jan en Elly waren overigens sinds jaren lid van Werkgroep en Vereeniging - zijn in het achter ons liggende decennium gewijd aan uitgaven van De Koperen Tuin over Zeeuwse historische, archeologische, volkskundige en dialectologische onderwerpen. Zo'n honderd titels gaf Jan Bruijns uit in dik tien jaar. Een formidabele prestatie. Hij was zelf zoals gezegd ook schrijver; zijn laatste projecten waren het boek over de trekpaarden en de actualisering, samen met fotograaf Anton Dingemanse, van 'Van IJsseldijk IT: Oude Boerderijen in Zeeland deel 2. Beide verschenen kort voor Jans dood. Jan Bruijns is niet oud geworden - maar hij leefde ongeveer dubbele jaren. Een ware liefhebber van de geschiedenis is nu zelf geschiedenis geworden. We zullen hem missen. Jan Kuipers Nominatie Jacob Catsprijs 2000 bekend Op 3 november wordt de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening 2000 uitgereikt door de gedeputeerde van cultuur drs. G.L.C.M. de Kok. De organiserende instanties, de Werkgroep Historie en Archeologie (WHA) van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ), kondigden de prijs aan tijdens de 13de Historische Studiedag van de WHA op 30 oktober 1999 te Zierikzee. Door middel van formulieren die bij verschillende tijdschriften waren ingesloten en bij alle Zeeuwse openbare bibliotheken en archiefdiensten verkrijgbaar waren, kon het publiek titels van boeken en artikelen nomineren. Er zijn 106 formulieren binnengekomen met in totaal 122 titels. Een nominatiecommissie heeft hieruit de top tien van boeken en artikelen samengesteld. Een deskundige jury zal de prijswinnaars aanwijzen. De jury bestaat uit prof. dr. J.C.H. Blom. mw. dr. J.C. Dekker, prof. dr. L. Frangois, drs. A.P. de Klerk, prof. dr. W.W. Mijnhardt, dhr. Kees Slager en dhr. H. Uil. De prijs, die beschikbaar wordt gesteld door de organiserende instanties, bestaat uit twee bronzen beeldjes vervaardigd door de Burghse kunstenares Miems van Citters. Onder de inzenders van de 30

Nehalennia | 2000 | | pagina 32