BEANTWOORDING VRAGENLIJST DECEMBER 1999 We ontvingen 78 reacties op de vragenlijst van december 1999. De antwoorden kwamen uit alle regio's van ons gebied. Er waren ook nieuwe namen van medewerkers/sters bij. Van meerdere plaatsen waren er meer dan één inzending. Van Zierikzee bijv. vier. De antwoorden waren allemaal van goede kwaliteit. Dus we mogen tevreden zijn. We geven eerst de afkortingen van de plaatsen, om het geheel duidelijker te maken: W. (Bgk. Biggekerke; Dob. Domburg; Kod. Koudekerke; Ok. Oostkapelle; Osb. Oost-Souburg; Vs. Vlissingen); Z.B. (Bsl. Borssele Ewd. Ellewoutsdijk; Gs. Goes; Gpol. 's - Gravenpolder; Ha. 's - Heer Arendskerke; Hkz. Heinkenszand; Hrh.'s - Heerenhoek; Ier. Ierseke; Kn. Kruiningen Kpl. Kapelle; Ktg. Kloetinge; Ndp. Nieuwdorp; Ovz. Ovezande; Wde. Waarde; Wmd. Wemeldinge; Wolf. Wolphaartsdijk); N.B. (Kg. Kortgene; Ks. Kats; Wsk. Wissenkerke); T. (Anl. Sint - Annaland; P. Poortvliet.; Scherp. Scherpenisse; Svn. Stavenisse; Ovm. Oud-Vossemeer; Tin. Tholen); Phi. (Phi. Sint - Philipsland); Sch.-D. (Bwh. Brouwershaven; Dsr. Dreischor; Nwk. Nieuwerkerk; Bns. Bruinisse; Rns. Renesse; Zr. Zierikzee); Z.V.W. Bks. Breskens; Bvt. Biervliet; Cz.Cadzand; Gde. Groede; Hp. Hoofdplaat; Nvl. Nieuwvliet; Sis. Sluis;); L.v.Ax. (Ax. Axel; Nz. Terneuzen, Hk. Hoek); L.v.H. Ksz. Kloosterzande) G.-Ofl. (Odp Ouddorp.; Ogp. Ootgensplaat; Smd. Sommelsdijk). Buiten beschouwing, maar wel verwant: Voome-Putten. De heer Verwijs vult voor dit gebied al een hele poos de lijsten in. Maar... destijds is Voome-Putten niet opgenomen in het Zeeuws woordenboek. Het is dan ook logisch dat het Supplement op het woordenboek dezelfde criteria heeft. Toch is het interessant om de verwantschap, die er onmiskenbaar is, weer te geven. Misschien komt er later een apart woordenboek voor dat gebied en kunnen de antwoorden van de heer Verwijs daarvoor bouwstenen zijn. 1. luuzepadje bakkenbaarden: T. (Po.); Sch.-D. (Dsr.); Land van Axel (Nz.); luuzeladder. Voome - Putten, luuzetrapje: Bgk.; Po. Luuzepadje als scheiding in het haar, wordt algemeen erkend. Luizepadjen: Klz.; naed: Ovm. luuzepaeie: Odp. 2. wanraekt slordig, 't land ligt :Kod, Osb., warraekt Dob.; werraekt Bgk.; wanderikt, wandrekt Odp.; wurraektwarraekt in doe nie zödoe niet zo smerig, vooral tegen een kind: Kod., Scherp.; 'aevelóös Alg., verabbezakt: Gs.; Gde.; mottig: Nz., schonker de bonk Bks., 't land ligt bescheete en bespoge Svn. 3. slikkrauwer modderspa: W. (Dob.); Z.B.(Bsl.; Ewd.; Gs.; Ier.; Ndp.; Ovz.; de); N.B.(Kg.; Ks.); Sch.D.(Dsr.; Bns.;Zr.); Z.V.W. (Gde.); L.v.Ax. (Nz.); dit is een houweel met een breed blad van ca 40 cm, zegt onze medewerker uit Bsl. Delvertje Hrh., slikschoppe Svn., modderkrauwer Ks., slik'ouwe of bdónzet'ouwe meldt onze zegsman uit Kruiningen. Uit Gde bericht men dat dit voorwerp kent onder deze naam en gebruikt wordt om de wielen (spaken) schoon te maken en uit Axel: die gebruiken we om de weg schoon te maken. 4. boengsem belhamel, ondeugend kind: Gs.; Smd. boen(g)soenk Z.B. (Hkz.; Hrh.; Kn.; Ktg.; Ovz.; Wde.;Wmd.). Opm. uit Ktg: meer een onbehouwen persoon, schoeber Ks., kallewuiter Cz.; braesem Dob.; Ax. 5. wantewend beweeglijk kind: Ovz.; Wolf.; Svn.; Tin.; Ax. Wantewever: Alg., wanteweef: Osb.; 'n bos vlöói'n: Gs. 6. scholletje trappe(n) overbomijs lopen: Z.B. (Bsl.; Ewd.; Ha.; Hkz.; Hrh.; Kn.; Kpl.; Ktg.; Ndp.; Ovz.; Wmd.); N.B. (Ks.); T. (Anl.; Po.; Scherp.; Svn.; Tin.); Sch.D. (Bwh.; Bns.; Zr.); Ax, G.Ofl. 39

Nehalennia | 2000 | | pagina 41