Samenvatting Eenendertig blauwe tegels afkomstig uit een huis uit Middelburg konden worden toegeschreven aan een pendant paar haardachterwandtableaus met de afbeeldingen van Hannibal en Scipio. Dit soort gepaarde tableaus, met de vaste grootte van altijd 13 x 3 a 4 tegels, was gedurende een korte periode, geheel vallend binnen de eerste helft van de zeventiende eeuw, een wezenlijk onderdeel van een representatieve haardpartij. Op Walcheren zijn hiervan meerdere voorbeelden aanwezig geweest: Maurits-Frederik Hendrik (Vlissingen en Middelburg), Frederik Hendrik-Amalia van Solms (Middelburg), Geloof-Hoop (Vlissingen) en naast Hannibal-Scipio in het Middelburgs stadhuis nu ook Hannibal-Scipio uit een burgermanswoning in de Nederstraat te Middelburg. De meerderheid van deze haardachterwandtableaus kan worden toegeschreven aan een Rotterdamse plateelbakkerij. Nauwkeurige bestudering van de fragmentarisch bewaarde Middelburgse tableaus uit de Nederstraat leverde op, dat deze mogelijk konden worden toegeschreven aan een plateelbakkerij buiten Rotterdam. Noten 1. Er zijn gedateerde Hannibal tableauteksttegels bekend met zowel de dateringen 1630 (HMR) als 1646 (HMR). 2. De Scipio- en Hannibaltableaus in de kamer van B. en W. werden bij de restauratie, wederopbouw en herinrichting van het Middelburgs stadhuis nog tijdens de Tweede Wereldoorlog ingebracht. De precieze herkomst van deze tableaus is onbekend, maar aangenomen mag worden dat zij afkomstig zijn uit de ruïnes van Middelburgs centrum na het vernietigende bombardement van 1940. De tableaus in het stadhuis zijn geschilderd met gebruikmaking van dezelfde sponsen als de tableaus in het restaurant d' Vijff Vlieghen te Amsterdam (afb. 9), maar wel in een iets jongere uitgave. 3. In het depot van het Historisch Museum Rotterdam (HMR) worden grote gedeelten van een Scipio- en Hannibaltableau bewaard met op de achterkanten van de tegels respectievelijk een hoofdblokletter A en een hoofdblokletter B. De tableaus zijn drie tegels breed, genummerd van rechts naar links met een opklimmende nummering van onderen naar boven. Een ander in het HMR aanwezig Scipio tableau draagt op zijn achterzijde de hoofdblokletter C. Deze drie tableaus zijn gemaakt met dezelfde sponsen als de tableaus in het restaurant d' Vijff Vlieghen te Amsterdam (afb.9). Literatuur J.H. van den Berge, De opbouw van de oudste tegelpilasters, Tegel jrg. 26 (1998). J.H. van den Berge, Reconstructie van een Vlissingse betegelde haardachterwand uit het tweede kwart van de zeventiende eeuw, Zeeland 9(2000)nr. 4 (in voorbereiding). J.H. van den Berge, Haardachterwandtableaus uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Deel II, Tegel jrg. 29 (2001). J. Guillermo, Landhuizen en kastelen in Nederland (Bussum 1994). A. Hoynck van Papendrecht, De Rotterdamsche plateel- en tegelbakkers en hun product 1590-1851 (Rotterdam 1920). M. MacGreggor, De geschiedenis van Rome (6e dr., Haarlem 1980). W.S. Unger, De monumenten van Middelburg (Maastricht 1941), 3. E.M. Vis und C. de Geus, Althollandische Fliesen. Erster Band 1926. Tafel 21 (repr. Schiedam 1978). 9

Nehalennia | 2000 | | pagina 11