HET GRAF VAN HUBREGTSE IN BURGH Frans Beekman Hubregtse was na zijn opleiding aan de Rijkskweekschool in Haarlem eerst werkzaam in Poortvliet op Tholen. In 1907 kwam hij Hubregtse op zoek naar archeologica naar Schouwen de Duinen van Schouwen. en werkte op de Openbare Lagere School in Haamstede, terwijl hij in Burgh woonde. Overigens was zijn vader hoofdonderwijzer in hetzelfde Burgh, waarvan de school nu een museum is met aandacht voor het archeologisch verleden van Westerschouwen. Hubregtse Jr. ('meester Wannes') had meest de middenklassen. Door terugloop van het aantal leerlingen werd Hubregtse in 1934 op wachtgeld gezet. Hij had het toen, in de jaren dertig, niet breed en heeft in die tijd vondsten verkocht aan een antiquair in Goes. Hubregtse, die alleen woonde, heeft zeker plannen gehad een samenvattend overzicht te schrijven over de oudheid van Schouwen. Het is hem niet gelukt, ook omdat het oudere aardewerk niet goed gedateerd kon worden. Hij had geen overzicht meer van al zijn vondsten, die hij in allerlei doosjes en kistjes bewaarde. De omstreeks 1935 aan de oppervlakte komende archeologica in de Verklikkerduinen heeft hij niet meer verzameld en gedocumenteerd. 'Meester Wannes' bij zijn woning in Hij verwaarloosde zijn gezondheid en op 10 juli 1940 op Burgh. 62-jarige leeftijd overleed meester Hubregtse in het Een pionier van de archeologie op Schouwen was J.A. Hubregtse. Deze onderwijzer-oudheidkundige heeft dertig jaar lang, tussen 1911 en 1940, de duinen en stranden van de Kop van Schouwen verkend en een grote collectie aardewerk, munten en andere metaalresten bijeen gebracht. Zo vond hij op de bekende vindplaats op het strand van Westenschouwen al religieuze insignes, die hij 'kleine geestelijke medailles' noemde. Vrijwel al zijn duinvondsten komen uit het westelijk deel van de Domaniale duinen tussen Westenschouwen en de vuurtoren van Schouwen-West (Nieuw-Haamstede). Enige jaren na zijn overlijden in 1940 zijn alle vondsten en papieren naar het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg gegaan. Hubregtse had dat zo beschikt. De papieren zijn nu op het Zeeuws Archief (ZA) en de vondsten in het depot van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (PACZ). 12

Nehalennia | 2000 | | pagina 14