De begraafplaats op de Karolingische burg. ziekenhuisje van Noordgouwe. De pers besteedde aandacht aan zijn overlijden: 'Eigen eer of voordeel heeft Hubregtse bij dit alles nooit gezocht. Zijn levenswijze was uiterst sober. Hij heeft gewerkt en gestreden voor wat hem goed leek, op een voorpost, waar hij dikwijls alleen stond.' Op 13 juli 1940 werd Johannes Adriaan Hubregtse begraven in Burgh. In zijn geval op een bijzondere plek. want de begraafplaats ligt op een deel van de Karolingische burg, waar hijzelf diverse fraaie benen voorwerpen uit de 9de en 10de eeuw had gevonden. Het begraafboek vermeldt dat het graf ligt in rij 3. nummer 5 van de heg. Erachter staat 'afgekocht' en dat wijst erop dat de grafruimte voor een bepaalde tijd is verkregen. Deze tijd is vermoedelijk reeds lang verstreken. Er is ook een plattegrond van de graven. Alweer een tijdje geleden verschenen mededelingen in de pers dat overwogen werd in Burgh graven te ruimen, omdat uitbreiding van de begraafplaats niet mogelijk was. Dit was reden eens te zoeken naar het graf van Hubregtse. Het bleek mij toen dat het graf niet gedekt is door een steen of ander grafteken. Hubregtse ligt gewoon onder losse grond in de richting zuidwest-noordoost, dezelfde richting die zijn geliefde duinvalleien hadden waar hij zocht naar overblijfselen uit het verleden. In de grote steden van Nederland worden graven al na tien jaar geruimd. De opwinding in Zeeland verbaast mij altijd wat. Nu blijkt dat het graf van Hubregtse nog aanwezig is, zou overwogen kunnen worden een klein gedenkteken aan te brengen om de plaats te markeren voor deze eenzame speurder naar het verleden van zijn woongebied op de Kop van Schouwen. Zie verder over J.A. Hubregtse: J.A. Trimpe Burger, 'Aantekeningen bij het legaat van de oudheidkundige J.A. Hubregtse, Archief; medelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1994, 205-223 (Jubileumuitgave 1769-1994). 13

Nehalennia | 2000 | | pagina 15