CHRIS LANOOY Een veelzijdig kunstenaar van Tholen Bas Oele* De smidse aan de Voorstraat te St. -Annaland. In museum 'De Meestoof, gevestigd in het voormalig gemeentehuis van St.-Annaland, is tot 1 november 2000 werk te zien van een veelzijdige, op Tholen geboren kunstenaar: Chris Lanooy, op 16 maart 1881 geboren in de oude smidse aan de Kerkring te St.-Annaland. Toen hij een half jaar oud was, verhuisden zijn vader Comelis Lanooy en zijn moeder Janna op 't Hof naar de stad Tholen waar een smederij begonnen werd aan wat nu de Oudelandse Poort heet. Chris had nog een oudere broer, terwijl in Tholen nog een broertje en drie zussen werden geboren. De smederij aan de Oudelandse Poort floreerde slecht; toen er dan ook een vacature kwam voor een hoefsmid bij de paardentram in Den Haag solliciteerde Comelis naar deze functie en verhuisde het gehele gezin naar Den Haag. Belly Schuitemaker op haar trouwdag. Op de school van Jan Ligthart, een bekend pedagoog en onderwijsvernieuwer, genoot Chris lager onderwijs. Met het verlaten van deze school eindigde ook het onderwijs en begon zijn werkzaam leven. Begonnen als hulp in de groentezaak van zijn moeder, volgde echter spoedig de aanvang van een kunstzinnige carrière. Tekenen en schilderen beheersten van nu af aan Chris' leven. In 1896 kreeg hij een baantje bij de bekende Plateelbakkerij Rozenburg in Den Haag en volgde hij teken- en schilderlessen bij de bekende P.J.H. Cuypers aan de Academie voor Beeldende Kunsten. Door zijn eigenzinnige opvattingen paste Chris slecht in het strakke productieproces van de plateelbakkerij. Zijn vaardige schilder- en tekenhand 14

Nehalennia | 2000 | | pagina 16