bezorgde hem gedurende enige jaren werk als decoratieschilder. In 1898 kwam hij in aanraking met een vak waarin hij een zeer hoge graad van vakmanschap zou behalen. Bij de plateelbakkerij zag hij aardewerkdraaiers bezig en dat vak trok hem zo, dat hij in de leer ging bij een draaier van bloempotten. Vanaf 1900 was hij in staat zelfstandig schotels versierd met motieven ontleend aan Zeeland te vervaardigen. Na zijn diensttijd te hebben vervuld woonde Chris aanvankelijk te Amsterdam, maar vertrok later weer naar Den Haag, waar hij min of meer zelfstandig fraai beschilderd aardewerk vervaardigde. In deze periode schilderde hij ook veel. Na nog op diverse plaatsen als zelfstandig pottenbakker werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich op 14 maart 1907 in Gouda. Hij trouwde in het najaar van 1907 met Belly Schuitemaker, die hij in Purmerend had leren kennen. Zij woonde daar met haar ouders. Naam in het buitenland Chris Lanooy wordt langzamerhand een bekend keramist en schilder. Regelmatig wordt zijn werk verkocht en enkele malen volgen exposities. Verhuisd naar een andere locatie in Gouda krijgt Lanooy meer mogelijkheden. Door eigen onderzoek en studie in Duitse literatuur ontdekt hij diverse glazuurtechnieken. Hij maakt naam in het buitenland en op de Wereldtentoonstelling van 1910 in Brussel krijgt hij een hoge onderscheiding. Een eigen expositie in 1914 in het Stedelijk Museum te Amsterdam bevestigt de hoge graad van zijn kunstenaarsschap. Door de Eerste Wereldoorlog gaat de mogelijkheid van een expositie in New York verloren. In de nu volgende oorlogsjaren wijdt hij zich aan het maken van gewoon gebruiksaardewerk. Na de oorlog wordt veel van dit aardewerk naar het buitenland geëxporteerd. Chris maakt dan diverse series fraai versierd aardewerk en blijft steeds experimenteren met vormen en glazuren. In 1919 vertrekt hij met zijn gezin naar Epe op de Veluwe. Hier koopt hij een grote villa met een omvangrijk perceel grond. In de loop van de nu volgende jaren bouwt hij daar eigenhandig zijn pottenbakkerij met ovens, atelier en draaierij op. Zijn zoon Cees leert bij zijn vader het vak, maar na enige tijd blijkt toch het pottenbakkersvak niet Regelmatig werden demon straties gegeven. 15

Nehalennia | 2000 | | pagina 17