zijn stiel en volgt een opleiding tot instrumentmaker, in welk vak Cees een uitstekende naam verwerft. Chris Lanooy maakt naast potten ook veel schilderijen: bosgezichten maar ook fantasieschilderingen en berggezichten van zijn hand zijn bekend. In de jaren twintig verkrijgt hij ook bekwaamheid in het vervaardigen en beschilderen van glazen voorwerpen, en is hij werkzaam voor de glasfabriek Leerdam. Naar zijn ontwerp worden ter ere van de achttiende verjaardag van Prinses Juliana de oranjegekleurde Juliana-vaasjes vervaardigd. Ook maakt hij in deze periode voor enkele bekende Nederlandse behangselfabrieken ontwerpen voor behangselpapier. De crisisjaren zijn zoals voor vele anderen jaren van armoe. Bij geldgebrek poogt Chris eigenhandig werk te verkopen. Toch is hij in deze jaren een bekend kunstenaar, hij geeft demonstraties op de draaischijf en stelt op diverse plaatsen met succes werk ten toon. In de Tweede Wereldoorlog doet Chris Lanooy goede zaken, verkoopt veel aardewerk en voor het eerst sinds jaren leeft hij in betrekkelijke weelde. Helaas overlijdt dan, in 1941, zijn vrouw. Door het gemis van zijn steun en toeverlaat is hij ontredderd. Werkend voor het ondergronds verzet wordt hij opgepakt en dreigt fusillering, een coma redt zijn leven. Bevrijd uit het kamp te Amersfoort, gaat Chris na 1945 in zijn zwaar beschadigde en leeggestolen atelier weer aan het werk. Nog enkele werkzame jaren zijn hem gegund, maar op 24 januari 1948 sterft hij zeer onverwachts, een omvangrijk oeuvre aan schilderijen, tekeningen, glas en keramiek nalatend. Keramiek van Chris Lanooy. *Gegevens: Willem Heybroek, Herman Zaalberg, H.E. van Gelder, P.J.H. Cuypers, Glasfabriek Leerdam. 16

Nehalennia | 2000 | | pagina 18