WIE DE JEUGD HEEFT, HEEFT DE TOEKOMST George Sponselee Vorig jaar op de Dialectdag heeft Piet Scheerders reeds een tipje van de sluier van het project 'school en streektaal' opgelicht. Dankzij een subsidie van de provincie Zeeland van 25.000,- per jaar gedurende drie jaar is Piet Scheerders, samen met een aantal andere dialectenthousiasten, in staat geweest een lespakket voor streektaal op school te ontwikkelen. Het lespakket bestaat uit een CD met verhalen en liedjes in de diverse dialecten van de verschillende regio's in Zeeland, en een oefenboek verlucht met tekeningen. Hiermee kunnen de kinderen in Zeeland kennis nemen van de diverse aspecten van de eigen streektaal. Na drie jaar hard werken is op woensdag 7 juni jl. het eerste exemplaar van het lespakket door Piet Scheerders overhandigd aan de Gedeputeerde van Welzijn, Economie en Bestuur drs. G. de Kok. Dit vond plaats op de openbare basisschool Theo Thijssen te Vlissingen, tijdens een demonstratieles, gegeven door de leraar Jan van Hanegem, die ook aan de ontwikkeling van dit project heeft meegewerkt. Ter gelegenheid van deze feestelijke overhandiging werd door de heer George Sponselee, voorzitter van de Stichting School en Dialect, de volgende openingsrede uitgesproken. In het verleden is meermalen getracht om bij de taallessen op school de streektaal te betrekken. Reeds in 1956 hield de heer J. Moormans tijdens een symposium bij het Ministerie van OKW daar een pleidooi voor. Teneinde zijn collegae daarmee op weg te helpen, had hij een boekje geschreven: Van Eigen Heem. Jaren later heeft de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek ook een poging in die richting gedaan. Zij gaf daartoe het boekje uit over een 'Pimpampoentje in Drenthe'. Het moest toen het begin van een reeks worden. Zover ons bekend is het jammer genoeg nooit tot een vervolg gekomen. Het is uiteindelijk de Commissaris van de Koningin drs. W. van Gelder geweest, die een flinke duw in de goede richting heeft gegeven. Zijn betoog kwam min of meer hier op neer: de in Zeeland gesproken dialecten horen bij deze provincie, bij de bewoners, dus waarom ze dan niet gebruiken? Ze horen bij Zeeland als de Wester- en de Oosterschelde. de dijken, de polders, de kreken en veerponten. Waarom wel aandacht besteden - terecht uiteraard - George Sponselee aan het woord over school en streektaal. 17

Nehalennia | 2000 | | pagina 19