Evelyn de Roodt, Oorlogsgasten. Vluchtelingen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog (Zaltbommel 2000), 464 blz., afbn., lit.opg., reg. ISBN 90 288 1426 4. Prijs: f 49.90. De laatste jaren worden we meer en meer met asielzoekers geconfronteerd. De vluchtelingenproblematiek is echter van alle tijden. Denk maar eens aan de Hugenoten en de Lutherse Salzburgers, die ook in Zeeland hun sporen hebben nagelaten. Of aan de vele Belgische vluchtelingen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Over die vluchtelingen en die periode gaat het in het recent bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel verschenen, fraai uitgegeven gebonden boek Oorlogsgasten. Vluchtelingen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog van Evelyn de Roodt. Blijkens het Dankwoord voorin het boek heeft de auteur enkele jaren aan deze studie gewerkt. Dat is er aan af te zien en lezen. Het is een omvangrijke, uitputtende uitgave geworden, waarin alle aspecten van de vluchtelingenproblematiek tijdens de periode 1914-1918 in ons land aan de orde komen. Nederland bleef tijdens de Eerste Wereldoorlog neutraal, maar werd toch al spoedig met de oorlog geconfronteerd. Hoofdstuk 1 handelt over de internering van buitenlandse militairen. Dat waren Belgen, Engelsen en Duitsers. 'De Duitsers die in Nederland werden geïnterneerd - de meesten al in 1914 - hadden meestal maar korte tijd deelgenomen aan de gevechtshandelingen, maar genoeg om hun internering voorlopig te beschouwen als een bevrijding.(blz. 77). In Vlissingen werd vanaf 1915 een bijzonder interneringsdepot voor gestraften ingericht in het voormalige Depot van discipline naast de Gevangentoren (blz. 96 e.v.). Maar de grootste groep vluchtelingen waren uiteraard (Belgische) burgers. Daarover gaat het in hoofdstuk 2. Rond 20 augustus 1914 (een maand na het uitbreken van de oorlog) bevonden zich al zo'n 6.000 Belgische vluchtelingen in de grensstreek. Na de aanval van de Duitsers op Antwerpen vluchtten begin oktober honderdduizenden inwoners van die stad noordwaarts, de grens over. Van de 400.000 inwoners bleven er slechts een 10.000 in de spookachtig ogende stad over (blz. 142). 'Naar schatting zou ongeveer een miljoen Belgen in die eerste oorlogsmaanden zijn toevlucht zoeken tot Nederland, dat in die tijd zelf een bevolking telde van 6.3 miljoen. Een half miljoen kwam via Noord-Brabant de grens over, ongeveer 400.000 vluchtten via Zeeuws-Vlaanderen en 100.000 via Limburg.' (blz. 147). De vluchtelingen werden verspreid over het land in 'vluchtoorden' ondergebracht. Velen keerden overigens, nadat de gevechtshandelingen waren afgelopen, al weer spoedig huiswaarts. Anderen bleven langer. Door de overheid werd 'zachte drang' uitgeoefend om de burgervluchtelingen naar huis te doen terugkeren (blz. 162 e.v.). "Gij zijdt niet gekomen in een land van melk en honing, broeders en zusters uit het Zuiden", schreef het Nieuwsblad van Friesland' (blz. 165). Hele andere groepen waren deserteurs en krijgsgevangenen, die ontvlucht waren. Daarover handelen de hoofdstukken 3 t/m 5. Hoofdstuk 6 beschrijft de opvang van nieuwe vluchtelingen. 19

Nehalennia | 2000 | | pagina 21