MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE 14de Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie, "Dichter bij Zeeland' Op vrijdag 3 november 2000 organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie in samenwerking met de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland de 14de Historische Studiedag. De Studiedag is gewijd aan het thema poëzie onder de titel 'Dichter bij Zeeland". Dit thema is gekozen vanwege het feit dat tijdens de Historische Studiedag ook de uitreiking van de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening plaatsvindt. Jacob Cats (Brouwershaven 1577-Den Haag 1660) was een veelzijdig man. Hij was onder meer advocaat te Den Haag, pensionaris en stadsadvocaat van Middelburg en hield zich bezig met de bedijking van de geïnundeerde landen in Zeeuws- Vlaanderen. Later bekleedde hij diverse belangrijke staatkundige functies. Het meest bekend is hij echter vanwege zijn gedichten. Als volksdichter - hij wilde het volk door middel van zijn gedichten opvoeden - was 'Vadertje Cats' tot in de 19de eeuw zeer populair. Zeeuwse sporen zijn veelvuldig in zijn werken terug te vinden, met name in de oudste gedichten. Hij heeft tot circa 1623 zelfs in 'het Zeeuws' geschreven, daarna in het Hollands. Vanwege de dichtkunst van Jacob Cats en het Zeeuwse element daarin, is gekozen voor het thema poëzie in en over Zeeland, hetgeen in de titel 'Dichter bij Zeeland' tot uitdrukking komt. Voor de pauze zal dan ook aandacht worden besteed aan dichtkunst en dichters. A.C. van Dixhoorn vertelt over Rederijkerskamers in Zeeland in de 16de en 17de eeuw. De Walcherse literator P.C. Boutens wordt belicht door M. Goud en tot slot zal dichter Lou Vleugelhof een voordracht geven over Zeeuwse dichters en dichtkunst in de 20ste eeuw. Het programma na de pauze is geheel gewijd aan de uitreiking van de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening. Deze bestaat uit twee categorieën: een boek en een artikel dat tussen 1990 en 2000 een aspect van de geschiedenis van Zeeland op vernieuwende wijze belicht. Iedereen die dat wilde kon een boek of artikel nomineren. De heer F. van der Doe zal een uiteenzetting geven over het ontstaan van de prijs, waarna de voorzitter van de jury, J.C.H. Blom, de werkzaamheden van jury zal toelichten, het juryrapport en de twee prijswinnaars bekend zal maken. Gedeputeerde G.L.C.M. de Kok van Cultuur reikt vervolgens de prijzen uit. Onder degenen die een prijswinnaar hebben genomineerd, zal een boekenbon worden verloot. De Studiedag wordt besloten met een feestelijk hapje en drankje. De 14de Historische Studiedag vindt plaats op vrijdagmiddag 3 november 2000 van 13.00 - 18.00 uur in de Filmzaal van het Roosevelt Study Center. Abdij 9 te Middelburg. De toegang is gratis. In verband met het aantal beschikbare plaatsen zal deelname aan de Studiedag geschieden in volgorde van uitsluitend schriftelijke aanmelding. U kunt zich aanmelden door de in dit blad bijgevoegde antwoordstrook in te zenden. Tweede Zeeuwse Paleografïewedstrijd Zaterdag 9 december vindt in het Zeeuws Archief te Middelburg de tweede Zeeuwse Paleografiewedstrijd plaats. Een gezellige en spannende krachtmeting tussen uitsluitend amateurs. Deelnemers zullen vanaf 13.00 uur enkele korte tekstfragmenten ontcijferen. Na een pauze en een rondleiding door het Zeeuws Archief volgt de feestelijke prijsuitreiking door cultuurgedeputeerde De Kok. De winnaars ontvangen een oorkonde; alle deelnemers krijgen een aandenken. Meedoen is gratis, aanmelden per briefkaart bij de consulent regionale geschiedbeoefening, Aad de Klerk, p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg (inl. 0118-678817). De deenemers ontvangen in november een bevestiging. 25

Nehalennia | 2000 | | pagina 27