Bertus Limonard, de verteller uit 's-Heerenhoek, vraagt ons eens onderzoek te doen naar de rouwgebruiken. Nu staat daar bij Ghijsen al het een en ander, maar schijnbaar is het niet voor Zuid- Beveland uitvoerig beschreven. We laten daarom Bertus even aan het woord: D 'r zou 's gedeege onderzoek kunnen komme, alleene over de rouwgebruuken van vroeger, deur éél de provincie, zoas: luchte rouwe, zwaere rouw. Een jaer, een olf joaer, zes weken, enz. De plekke in de stoet, 't vervangen van je voader as steek. Het verbranden van de bossen stroo op de boereliekkarre, enz. 't Omdraaien van de spiegel en de lintjes an de blinden. De heer M.J.Geuze uit 's-Heer Arendskerke vraagt naar de herkomst van de uitdrukking: 'k Bin zo blieë as 'n schut. En verder: 't Is mè praot van kullebroek. Of moeten we schrijven: 't Is mè praot van Kullebroek? De heer Joop van Ast uit Noordgouwe, verzucht in zijn brief dat er veel woorden verloren zijn gegaan en dat hij er zelf niet zoveel meer van af weet en ook niet bij jongere mensen te rade kan gaan. Maar hij besluit zijn brief met: 'We zullen het er mee moeten doen en dat is ook de mening van de commissieleden. Maar... nog een goede raad door er samen met dorpsgenoten over te praten, komen we toch een heel eind. Dat is tenminste de ervaring in de correctiegroepen. De heer Verwijs uit Goudswaard reageert op vragenlijst 16. Punt 9 peuren. In Rotterdam hoorde de heer Verwijs: 'Zit niet in je neus te peuren' De heer Verwijs kent het dialect van Voorne - Putten op z'n duimpje. Hij is altijd zeer geïnteresseerd in het Zeeuwse, dat ook wel verbanden heeft met zijn dialect. Vandaar. Vraag 15: afeten. Hij schrijft: 'Gedurende de stalperiode krijgt het vee in de avonduren de laatste maaltijd van die dag. Het wordt gedaan door iemand die deze dienst bij toerbeurten met een ander verricht (de stalbok). Men noemde deze verrichting op Voorne ofvoeren. Hij vraagt zich af op in dit verband opvoeren (Dr. A. de Vin, Dialect op Schouwen - Duiveland, pag 80), niet ofvoeren moet zijn. Wie helpt ons uit den brand?'1 Hulp gevraagd Door het vertrek van Rinus Willemsen en Jan Zwemer uit de Wetenschappelijke Commissie en de Redactiecommissie is plaats voor minstens twee nieuwe leden. We denken daarbij aan personen die vertrouwd zijn met dialect, maar het hoeft niet. Ook wanneer u tijd bezit om ons ondersteunend administratief, bijvoorbeeld met correctiewerk of typewerk te helpen, is dat zeer welkom. Laat het dan even weten aan Pau Heerschap, Duinkerkerweg 25, 3253 AJ Ouddorp, tel. 0187 - 68 24 25 en hij zal u er graag meer over vertellen. Rinus Willemsen Noot van de redactie: 1Naar aanleiding van bovenstaande vraag een citaat uit het artikel Luchtenburg, een hofstede onder Haamstede, te vinden op pag. 224 van dr. A. de Vin e.a., Dialect op Schouwen-Duiveland. Het luidt als volgt: 'De knecht kwam dan bij de baes aan 't raam kloppen en meldde zich met: mommen us opgevoere.' 33

Nehalennia | 2000 | | pagina 35