Uit Middelburg is ons eveneens een dergelijk tableaupaar bekend, maar nu wel met de juiste vindplaats. In 1989 trof men verspreid liggend onder een houten vloer in een pand aan de Nederstraat. tussen het Smidsbolwerk en de Dampoortstraat, eenendertig blauw gekleurde tegels aan. Deze werden uiteindelijk geschonken aan het tegelmuseum te Otterlo en worden daar nog steeds in het depot bewaard. Waarom echter niet tentoongesteld? Hiervoor waren twee redenen: na veel passen en meten kwam men in 1989 niet tot een bevredigende wijze van aaneen liggen van de tegels, er ontbraken duidelijk tegels en men kon er niet achter komen, welke figuur werd afgebeeld. Het bekijken van de achterkanten van tableautegels Het in de laatste jaren documenteren van zoveel mogelijk losse tegels van haardachterwandtableaus heeft ons geleerd dat het in dit verband bekijken en registreren van de gegevens op de achterzijde van de tegels zeer waardevol kan zijn. De achterkantnotities staan in het persoonlijke handschrift van de plateelschilder en betreffen meestal cijfers en letters. Cijfers vertellen, met een telling gaande van beneden naar boven, de rangorde van de tegel in het tableau. Letters vertellen tot welk tableau een bepaalde tegel moet worden gerekend. Gewoonlijk draagt één tableau op iedere tegel dezelfde letter. Bij de in de Rotterdamse bedrijven gemaakte tegels was dit vanaf het begin een hoofdletter in blokschrift. Het cijfer werd onder de letter geplaatst op de onderste helft van de tegel. Wanneer alle tegels van een tableau ieder om hun eigen verticale as gedraaid worden, draagt de tegel rechts onder het nummer 1, zijn buurman 2, de tegel geheel links 3 en de tegel boven tegel 1 het nummer 4, etc. Als u op deze wijze doornummert heeft de tegel met het hoofd van de allegorische figuur van een drie tegels breed Gelooftableau het nummer 32. immers op de elfde rij de middelste tegel. De achterkanten van de tegels uit Middelburg Wanneer we met deze wetenschap over geschreven letters en cijfers kijken naar de eenendertig tegels in het kistje van het tegelmuseum te Otterlo blijkt al snel waarom voorheen niet gekomen kon worden tot één bevredigende figuur. De tegels zijn namelijk afkomstig uit twee bij elkaar horende tableaus, zogenaamde pendanten. Er bestaat bovendien een van het normale afwijkende belettering, terwijl cijfers zelfs volledig ontbreken! Er is een groepsgewijze paring van verticale rijen, aangegeven met één bepaald kenmerk per rij. Dit herinnert aan de alleroudste éénrijige haardachterwand tegelpilasters, waarvan er enkele zijn die ook over alle tegels van de gehele pilaster dezelfde letter dragen (Van den Berge, 1998). De beide tableaus uit de Nederstraat te Middelburg zijn ieder drie tegels breed, de linker is op zijn tegelachterkanten respectievelijk 2. Negen tegels behorend bij een linker haard- achterwandtableau (?/3). Op de achterkant van de tegels van de eerste verticale rij een 'liggende' variante C, de tweede verticale rij een B en op de derde verticale rij een A. Collectie tegelmuseum Otterlo. 3

Nehalennia | 2000 | | pagina 5