4. Twee bijeenhorende meerkleurige haard- achterwandtableaus met naast de rooknis de allegorische voorstellingen van twee van de vier Aristotelische elementen: Water en Vuur. Kasteel De Wiersse te Vorden, Gelderland. Waarschijnlijk is de haardachterwand met gebruikmaking van oudere bouwmaterialen een reconstructie van de hand van jhr. Victor de Stuers uit Itet begin van de twintigste eeuw. Beschrijving tegels uit Middelburg De tegels hebben een dikte variërend van 14,8 tot 15,2 mm. Zoals altijd bij oudere exemplaren is het tegeloppervlak groot, met hoogten en breedten variërend van 133 tot 135,7 mm. De scherfkleur is geel. Hier mag vermeld worden, dat de oudere Rotterdamse tegels meestal een rode, baksteenrode kleur hebben. De Middelburgse tegels bezitten steeds twee, meestal diagonaal geplaatste, spijkergaatjes, 19 tot 28 mm vanaf de hoekpunten. De figuren zijn niet gemaakt door een uiterst bedreven schildershand. De datering zal nog vallen in het eerste kwart van de zeventiende eeuw, wel waarschijnlijk in het laatste deel ervan. Doorgaans staan op dit soort vroege haardachterwandtableaus de figuren op een plavuizen vloer en onder een baldakijn, hier echter onder een poortje. Reconstructie tableaus Door nu de beschikbare tegels te sorteren naar de op de achterkant voorkomende tekens/letters kon op snelle wijze gekomen worden tot een inpassen van bijna alle tegels in twee figuurtableaus, ieder met ongeveer de omvang van een haardachterwandtableau. Complete tableaus zijn doorgaans dertien tegels hoog en drie tegels breed. Er ontbreken dus (2x39)-31 47 tegels. Het zijn figuren in een denkbeeldig archaïsche krijgsuitrusting, mogelijk antieke krijgshelden en omdat een korte commandostaf aanwezig is zelfs veldheren. De beide gezichtstegels ontbreken. Wel moeten op de tegels 5. Groot fragment (4x4) van een blauw Hannibaltableau uit een huis aan de noordzijde van de Nieuwehaven te Rotterdam (Hoynck van Papendrecht, 1920). Collectie Historisch Museum Rotterdam. Inv. no. 5032. 5

Nehalennia | 2000 | | pagina 7