RADION Het idee voor die Sinterklaasfeesten voor schoolkinderen was in Goes in 1883 ontstaan toen binnen Volksvermaken gediscussieerd werd over het eigen St.- Nicolaasfeest. De voorzitter van de vereniging, in het dagelijks leven hoofd van een openbare lagere school, vroeg zich af of het niet beter zou zijn als de leden, in plaats van een prijs uit de tombola te komen halener een zouden brengen, en wel aan de armen van de stad. Dat was toch meer in overeenstemming met het karakter van het feest. Zoals Jan ter Gouw al eerder had geschreven: het Sinterklaasfeest 'moet -de mode eischt het- een filantropische snaar doen trillen'. Binnen Volksvermaken kreeg dat idee nog onvoldoende steun, maar wel ontstond nu een comité van gegoeden dat inderdaad Sinterklaasfeesten voor arme schoolkinderen ging organiseren. De eerste keer werd dat in een feestlokaal gehouden, waar Sinterklaas te paard aankwam -een betrekkelijk vroeg gegeven!- en ook verder op het feest aanwezig was, later op de scholen zelf. Daaruit blijkt dat de organisatoren en de daarbij natuurlijk nauw betrokken onderwijzers bekend waren met de zich sinds het midden van de negentiende eeuw ontwikkelende nieuwe vorm van het Sinterklaasfeest. Het prentenboekje van de Amsterdamse onderwijzer Jan Schenkman heeft daarbij een doorslaggevende rol gespeeld. Sinterklaas neemt nu in levende lijve deel aan het feest, eerst nog op plaatjes, maar later -over die vroege geschiedenis van het feest is nog Advertentie uit de Middelburgsche Courant van donderdag 1 december 1949. 28 GEWOON EN TOCH BIJZONDER Zie zelf het rerschil. WAST WITTER

Nehalennia | 2000 | | pagina 30