daarnaast reportages en niet te vergeten de dagelijkse reactietelefoon waarin de gewone Zeeuw zijn mening geeft op het nieuws. Maar wat ontdekte ik kortgeleden? Dat Omroep Zeeland de enige regionale omroep in ons land is, die bijna niets bewaart! Na twee jaar worden de banden gewist! Als ik zulke dingen hoor. dan slaat de twijfel weer toe: loopt Zeeland dan toch achter bij de rest van het land? Het mag niet waar zijn! Daarom is het tijd dat zij, die wél historisch besef hebben, iets ondernemen. Een leemtenlijst maken dus. Maar alleen aan zo'n lijst heb je weinig. Dan hebben we straks twee leemtenlijsten en daarmee niet meer dan het besef dat er iets gedaan moet worden. En er móet iets gedaan worden! De ooggetuigen moeten de kans krijgen hun verhaal te vertellen. Niet alleen de hoogtepunten, maar verhalen over het dagelijks leven in de 20ste eeuw, over het gezin, de straat, de onderlinge verhoudingen, het informele circuit... Op z'n minst op de geluidsband, maar nu de video betrekkelijk goedkoop is geworden, nog beter met microfoon én camera. Maar het moet wel snel gebeuren. Voor dood of dementie toeslaan. Daarom eindig ik met een hartenkreet. Waar is de man (of vrouw of de organisatie of de overheid) die het voortouw neemt voor zo'n oral history project? Wie springt er in? En wie maakt het financieel mogelijk om ons nageslacht het verhaal na te laten van de 20ste eeuw, zoals hij werd beleefd door de gewone Zeeuw. Ik weet zeker dat ze dat als iets heel bijzonders zullen waarderen. 'KRENTENBROOD MET KRUKELS 47

Nehalennia | 2000 | | pagina 49