Plattegrond van Sluis met huizen en gebouwen. Overeenkomst met het tegenwoordige Sluis is weinig te vinden. Het kasteel werd in 1820 geheel afgebroken, van de Westpoort en de Zuidpoort zijn slechts restanten over. Braun-Hogenberg 1580 (Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata I, no. 706). zelfs niet zeker van dat het er gestaan had.' Het feit dat 16de- en 17de-eeuwse kaarten slechts wat woonblokken weergeven, vergroten deze twijfels.2 Een te onzekere basis met andere woorden voor verregaande historische gevolgtrekkingen en archeologische verwachtingen. Anderzijds: er mocht toch wel wat verwacht worden. Zoals gezegd: de hoge bloei was bekend. Bovendien hadden eerdere kleinschalige en irreguliere opgravingen aangetoond dat Sluis over een rijke archeologische ondergrond beschikte. En het terrein in kwestie was blijkens oude kaarten lange tijd bebouwd geweest. Alle reden dus voor een zeker, zij het gematigd optimisme. Maar wat schetste een ieders verbazing'? De opgravingsresultaten overtroffen de verwachtingen van zelfs de meest optimistische onderzoeker: funderingen, muurrestanten, haarden, afvalkuilen, stortputten, een enorme hoeveelheid voorwerpen - wat werd er allemaal niét gevonden? De opgravingen zijn inmiddels reeds enige tijd beëindigd en de aandacht is thans verschoven naar vondstbeschrijving en -conservering, c.q. -restauratie. Het vervolgonderzoek zal waarschijnlijk pas over geruime tijd afgerond zijn en gepubliceerd worden. Het is daarom dienstig nog eens naar de historische bronnen te kijken, maar nu wat gedetailleerder en met de vondsten als uitgangspunt. Want het grootste deel van het stadsarchief van Sluis mag dan verloren zijn gegaan, dit betekent niet dat we het geheel zonder ter zake relevante lokaalhistorische gegevens moeten stellen. Een redelijke hoeveelheid archiefdocumenten uit Sluis werd in de tweede helft van de 19de en de eerste decennia van de 20ste eeuw in druk uitgegeven, c.q. geciteerd door 10

Nehalennia | 2000 | | pagina 12