Hondenpoep kon vroeger, net als tegen woordig, behoorlijk wat overlast veroor zaken. De Sluise overheid probeerde met bepaalde maatregelen hiertegen op te treden, bijvoorbeeld door niet zozeer de poep, als wel de honden te verwijderen. Fragment van de ets 'De bannhartige Samaritaan van Rembrandt, 1630. heeft deze grotere coulance geleid tot een vermindering van de kwaliteit van stedelijke hygiëne, onderhoud en zo meer? Een situatie die één, anderhalve eeuw later en nog versterkt door bijzondere oorlogsomstandigheden, er uiteindelijk toe leidde, dat de stadsregering bepaalde maatregelen voortdurend diende te herhalen om ze nageleefd te krijgen? Helaas, zonder verder onderzoek is het niet mogelijk om deze vragen te beantwoorden. Het bovenstaande laat zich niet zo eenvoudig samenvatten. De teksten over tollen, putten en milieuvoorschriften bestrijken immers een breed terrein van menselijke activiteiten en vertonen onderling grote inhoudelijke verschillen. Ze zijn hier samengebracht in hun relatie tot de opgravingen in Sluis van twee jaar geleden, soms direct, soms indirect. In feite is er hierboven slechts sprake van een half verhaal. En sterker, veel minder dan een half verhaal, omdat we niet meer hebben gedaan, dan het aanduiden van enkele documenten en het citeren van bepaalde passages daaruit. Drie voorbeelden, zoals de ondertitel luidt en niet meer. Drie voorbeelden, die in aantal zonder twijfel kunnen worden uitgebreid. Het voorliggende, minder dan halve verhaal kan echter pas completer worden door gedetailleerde bestudering van alle ter beschikking staande bronnen. Dat wil zeggen van zowel archeologische als uitgegeven en onuitgegeven lokaalhistorische documenten. Zover is het echter nog niet, een dergelijk onderzoek kost immers veel tijd. En, om nog maar eens een Romein te parafraseren (een liefhebber van smakelijke roddels dit keer), de historicus Tacitus: goed onderzoek dient niet gegrond te zijn op haastige gedachten, maar op nauwgezet observeren en geduldig overdenken. Slot 22

Nehalennia | 2000 | | pagina 24