Als toevoeging iets over de recente geschiedenis van de Sluise vuilnisophaal. Een paar gegevens zijn afkomstig uit het gemeentearchief van Sluis-Aardenburg, maar de meeste komen van oud-gemeentesecretaris, de heer J.G.L. de Broek, de heer W. Claerhoudt, de heer P.G. Koster en de heer J.C. Lannoije, de zoon van Harry Lannoije, allen te Sluis. Ik dank hen hartelijk voor hun vriendelijke mededelingen. De laatste der Sluise karrelieden waren Harry en Hendrik Lannoije, geboren in respectievelijk 1894 en 1897. Zij gingen voor de oorlog op basis van een aannemingssom van de gemeente langs de deuren. Tweemaal in de week, op dinsdag en vrijdag, werd het vuil opgehaald met een zogenaamde driewielskar. Het huisvuil, toen nog gering gerekend naar de huidige maatstaven, werd tot c. 1934 gestort in een gedeelte van de middeleeuwse haven ten westen van de St.-Annastraat (thans parkeerterrein). Vanaf c. 1935 werd een gedeelte van de voormalige stadsgracht ten noorden van de Zuiddijkstraat nabij de Oostpoort als stort in gebruik genomen. Naast vuilnisman, of vrachtrijder zoals zij officieel in de burgerlijke stand omschreven stonden, waren beide broers ook kolenboer. Evenals bij zoveel andere zaken maakte de oorlog aan deze situatie een einde. Het oude paard Fanny, dat als trekpaard bij de Lannoije's in dienst was, werd tijdens de oorlog legaal geslacht, verwerkt tot gehakt en bonloos verstrekt aan de inwoners - naar verluidt moet het een heel smakelijk gehakt geweest zijn. Harry Lannoije kwam bij de eerste beschieting van Sluis op 4 oktober 1944 om het leven. Hendrik Lannoije zette, luisterend naar de naam 'de karreman' het werk tot 1957 voort, de laatste jaren met hulp van de gemeentewerklieden L.K.M. Baas en J. Maas. Hendrik Lannoije kwam in gemeentedienst tot zijn pensionering in 1960. In 1957 schafte de gemeente Sluis een vuilnisophaalwagen aan (vrachtwagen met losse bovenbouw), later nog eens vernieuwd. Laders waren de werklieden R.J. Scherbeijn en P.J.M. van Hijfte. De voorman A.A. Coppens was aanvankelijk de chauffeur. Het aanbod huis- en bedrijfsvuil (o.a. mosselschelpen uit restaurants) nam een zodanige omvang aan dat van gemeentewege omgezien moest worden naar een nieuwe, grotere stortplaats. In de jaren zestig werd daartoe een perceel vallei aan de Westelijke Kanaalweg aangekocht. Midden jaren zeventig bleek dat de hoeveelheid vuil en de afvoer daarvan beter opgedragen kon worden aan een ter zake gespecialiseerd bedrijf. Firma Bron uit Waterlandkerkje. Nog steeds verzorgt dit bedrijf de Sluise vuilnisophaal, maar de wijze waarop dit gebeurt en het materieel waarmee gewerkt wordt zijn regelmatig veranderd. 25

Nehalennia | 2000 | | pagina 27