Lange Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Bogaardstraat en Blinde Hoek - een buurt voor notabelen en leden van de magistratuur. Kleurrijke mensen hebben er gewoond, zoals Jacob van Reigersberg. Johan Adriaen van de Perre en zijn gemalin Jacoba van den Brande, Jacob Hendrik Schorer; mensen die in hun tijd een stempel op bestuur van stad en provincie wisten te drukken. In 1838 kwam de formele magistratuur in het pand, toen de rechtbank erin werd gevestigd, een situatie die ophield met de verhuizing van de rechtbank naar de Kousteensedijk en de komst van het nieuwe Zeeuws Archief. Ook al is er in de loop van de tijd het een en ander aan het gebouw vertimmerd, toch zijn nog middeleeuwse delen aanwezig uit de tijd dat het Duitse Huis er stond. En van het luxueuze stadspaleis dat Johan Adriaen van de Perre liet bouwen op deze - ook door hem als historisch beschouwde - plaats, zijn nog vele fraaie delen over. Een bezoek meer dan waard. In dit boek vond men blijkbaar dat de geschiedenis van de afzonderlijke archieven niet kon ontbreken. Zowel het voormalig Middelburgs Archief, het Archief van Veere als het Rijksarchief passeren uitgebreid de revue. Het is overigens wel grappig dat een archief zichzelf beschrijft en zo bijdraagt aan de eigen collectie. Dat er ook nog verschil van inzicht kan zijn tussen de auteurs die aan hetzelfde onderwerp bezig zijn, blijkt uit het onderzoek naar de plaats van Van de Perres planetarium. Terwijl de bouwhistorici menen dat de bibliotheek, waar Van de Perre meer meetinstrumenten had aangelegd, te klein was voor een planetarium, is Zuidervaart van mening dat het er juist wel moet hebben gestaan en voert hier ook enkele bewijzen voor aan. Het boek ziet er zeer fraai uit met veel kleurrijke afbeeldingen en het is mooi vormgegeven. Jammer dat de lettertjes zo klein moesten uitvallen, want nu worden de ogen al na een paar bladzijden moe. Aan de verhalen zelf ligt dat niet. Het boek is geschreven door diverse auteurs, die allemaal hun deskundigheid hebben ingebracht. Zoals wel vaker gebeurt met boeken waaraan zoveel verschillende auteurs meewerken, is er een groot verschil in schrijfstijl. De een weet de door hem of haar behandelde periode of het onderwerp volledig tot leven te wekken, een ander heeft daar meer moeite mee. Vooral de bouwhistorici hebben moeite boven de beschrijvingen van de ruimten uit te stijgen. De in dit boek gepubliceerde onderzoeksresultaten van Peter Henderikx verdienen een speciaal woord van waardering. Door archiefvondsten in Utrecht is het hem gelukt de mist die over het Duitse Huis hing te laten optrekken. Daarmee heeft hij een bijzonder stukje Middelburgse geschiedenis aan de vergetelheid weten te ontfutselen. Robbert Jan Swiers Robbert Jan Swiers, Tussendijks. Natuur in Zeeuwse polders (Middelburg: provincie Zeeland, 2000). 56 biz., ills, in full color, lit. opg. ISBN 90-71565-63-7, prijs 12,50. Deze eerste uitgave in de nieuwe natuurhistorische reeks van de provincie Zeeland kreeg al ruime aandacht in de Zeeuwse media; door de historisch-geografische inslag van dit deeltje verdient het echter ook signalering in Nehalennia. Het succes van de cultuurhistorische reeks - negen uitgaven tot heden, en gestage herdrukken - inspireerde kennelijk tot het opzetten van deze nieuwe reeks gewijd aan de Zeeuwse natuur. Robbert Jan Swiers, voorlichter bij de provincie, nam daarvan de eerste uitgave voor zijn rekening: een vlot verteld en rijk geïllustreerd relaas over het natuurhistorisch reilen en zeilen van de Zeeuwse polders. De landschapsgeschiedenis krijgt een ruime plaats toegemeten: Swiers behandelt in kort bestek de genese van het Tussendijks 36

Nehalennia | 2000 | | pagina 38