polderland, de kreekruggen, inlagen en karrevelden. naast geschiedkundige en natuurhistorische bijzonderheden van akkergebieden, waterhuishouding, vegetatiepatronen en veel meer. Koppen als "De Renaissance van het riet' en 'Sterren in het water' prikkelen de nieuwsgierigheid. Het mengen en verbinden van cultuur- en natuurhistorische informatie vind ik een goede en eigenlijk evidente praktijk; wel dreigt hier en daar het gevaar dat de feiten wat in de lucht komen te hangen. De historie mist soms een duidelijk chronologisch kader, de natuurhistorie globale achtergronden van taxonomie, biotoop en wat dies meer zij. Als liefhebber van een goed verhaal en tegelijk feitenfreak had ik ook graag een enkele tabel of grafiek gezien, hier en daar een kadertje met harde data - en natuurlijk een register... Tussendijks is, hoewel van bescheiden omvang, niettemin een heel aantrekkelijke uitgave geworden. Niet in het minst door de schitterende aquareltekeningen van meester-ambachtsman Adri Karman. Wat meer kleur: is dat ook een idee voor de cultuurhistorische reeks? Jan Kuipers Jan J.B. Kuipers en Peter Sijnke, Van schandsteen tot straatkapel. Kleine monumenten en ornamenten in Zeeland (Middelburg 2000). Uitgave Provincie Zeeland, no. 9 in de reeks Cultuurhistorische uitgaven. ISBN 90-71565-62-7, prijs 7,50. In een prachtig verzorgde uitgave, voorzien van een kleurrijk stevig omslag, verzamelden Jan Kuipers en Peter Sijnke een schat aan gegevens over vele grotere en kleinere monumenten, tuinonderdelen, straatmeubilair, grenspalen, ornamenten en wat dies meer zij, die in onze provincie waard zijn om bewaard en bekend te blijven. Enkele heemkundige kringen in Zeeland hebben zich al meerdere jaren beijverd om vooral kleine, makkelijk te verwaarlozen of te vernietigen monumentjes vast te leggen op foto, in tekst e.d. Behoudens wat kleinere uitgaven is het evenwel nooit tot een uitgave van wat groter omvang van het verzameld materiaal gekomen. Het is de verdienste van Jan Kuipers en Peter Sijnke dat zij met het boekwerkje Van schandsteen tot straatkapel een flinke aanzet gegeven hebben voor de totstandkoming van eventuele toekomstige uitgaven. In het boek wordt op ruime schaal aandacht gevraagd voor. en kennis gegeven aan, een uitgebreide reeks van kleine monumenten, straatmeubilair. grens- en andere palen. Een onderwerp als ornamenten in en om de tuin heeft de aandacht evenals de boerderijen en het platteland en de kleine religieuze monumentjes als bidkapelletjes. Devotiebeeldje aan de Axelsestraat te Koewacht. 37

Nehalennia | 2000 | | pagina 39