De plattegrond van de Westmonsterkerk, naar Paul van Kempen. Overzichtstekening van dc in 1998 aangetroffen fundamenten van de Westmonster {Gem Middelburg naai PA M M van Kempen). Legenda 1 Koor 2 Hoog- of priesterkoor J Kooromgang 4 Straalkapellen 5 Sacramentshuis in hoogkoor 6. Pijlers vieringtoren 7. Noordelijke annexe 8 Noordelijk dwarsschip 9 Aanzet zuidelijk dwarsschip 10 Trapt oren 11 Noordelijke schipmuur 12 Pilaar middenschip 13 Locatie 14e-eeuwse inscriptie 14 Grafkelder XIV 15. Locatie vondst rode zandsteen 16 Fundering uit kloostermoppen 17. Kerkhofmuur 18. Winkeltjes 19. Sacristie 20 Gebouw restant 21. Noordelijke beerput (beerput 2) 22. Zuidelijke beerput beerput 1) 23 Keienslraatjes aan tijd?) een uitgebreide beschrijving van de gevonden resten kon worden gegeven. Veel blijft daarom nu in het ongewisse, maar gezien de deugdelijkheid van Paul van Kempens onderzoek, zijn tekeningen en zijn verslag blijft de mogelijkheid voor een gedegen reconstructie altijd nog aanwezig. Door het principe dat niet dieper gegraven kon worden dan voor het nieuwe werk noodzakelijk, is over mogelijk oudere voorgangers van de Westmonster weinig te zeggen. De in de meest westelijke delen van de fundering aangetroffen tufsteen doet een oudere Romaanse kapel als voorganger van de Westmonster in het schip hiervan vermoeden. Dit deel van de kerk was evenwel buiten het opgravingsterrein gelegen. Uitgebreid worden uiteraard de gevonden, soms van een beschildering voorziene grafkelders beschreven. Opmerkelijk is dat de grafkelder uit 174811747) en 1943 nu niet meer is aangetroffen. Het zou interessant zijn eens na te gaan waar die is gebleven, vermoedelijk is zij in 1943 opgenomen en naar elders vervoerd. Ook de skeletten aangetroffen in de verschillende grafkelders konden niet aan een onderzoek ontkomen. L.J.G. (Berry) Meijer die het fysisch-antropologisch onderzoek uitvoerde deed verschillende interessante ontdekkingen. Uit haar bevindingen van enkele graven waarin skeletten van rijke voorname lieden werden aangetroffen bleef mij bij dat rijkdom, hoe makkelijk ook, eigenlijk weinig met welzijn van doen heeft. Uiteraard zijn in en vooral rondom de Westmonster veel archeologische vondsten gedaan. Henk Hendrikse, de onvolprezen beheerder van de archeologische schatten van Zeeland, heeft er een gedegen artikel aan gewijd. De vele schitterende foto's bij zijn artikel laten ons naast zijn beschrijving kennismaken met datgene wat in en rondom de Westmonster tot 1998 verborgen bleef. Zowel Bouke Jan van der Veen, 'De munten', als Jaap F.P. Kotman, 'Het glaswerk' en Olaf Goubitz, 'De leervondsten', doen verslag van enkele opmerkelijke zaken. Dat het ook aan dieren of wat er van overbleef rondom de Westmonster niet ontbrak leert ons 40

Nehalennia | 2000 | | pagina 42