Lisette de Vries die verhaalt over geiten, varkens en konijnen, maar ook over ratten en muizen, vissen en velerlei gevogelte en schelpdieren. De onderkant van de Markt is een zeer boeiend boek geworden; hier en daar getuigt de tekst er evenwel van dat het onder grote tijdsdruk tot stand is gekomen. Het meest stoorde me dat in de literatuuropgaven, waar ik node de naam en publicaties van Jan Trimpe Burger miste. Hij immers heeft door zijn onderzoek vanaf 1961 in Middelburg de grondslag gelegd voor de kennis die ons thans in staat stelt de publicatie over de onderkant van de Markt op haar belangrijkheid te kunnen beoordelen. Bas Oele De Kerst-CD van Peter Dieleman 'Een nostalgische reis door zijn 30-jarige Kerstbeleving', zo laat Peter Dieleman ons weten op de eerste Kerst-CD die hij uitbrengt. Aangenaam klinkende regiomuziek in het Zuid-Bevelands dialect van Boven-Goes. Elf nummers, sommige met een hoog cowboygehalte, andere aanleunend tegen de blues. Teksten met een ironische verwijzing naar menselijke zwakheden, afgewisseld met licht sarcastische beschouwingen. Maar allemaal met heerlijk herkenbare clichés. De gezelligheid van vroeger, de warmte van de kolenkachel, vader die nog eigenhandig de fietsen van de kinderen buitenzet, een witte kerst. Waar vind je het allemaal nog? Maar ook de hebzucht, in het nummer Kerstpakket, of de triestheid van het bestaan in het brok-in-de-keelnummer over de beroepschauffeur die op weg naar huis gadorie toch nog verongelukt met zijn 40-tonner diesel. Want er is genoeg ellende in de wereld, maar je moet er oog voor hebben. Dieleman heeft alle instrumenten, o.a. accordeon, elektrische gitaren, bas, banjo, dobro, toetsen en percussie zelf bespeeld. Het resultaat is een aangenaam in het gehoor liggende CD, die overigens van andere teksten voorzien evenzogoed kan worden ingeruild voor een thema met welke gewijde gebeurtenis dan ook. Want hoewel hij zijn bewondering voor Bing Crosby niet onder stoelen of banken steekt, roept hij met zijn muziek toch niet de specifieke kerstsfeer op waarmee B.C. zovelen doet zwijmelen. De indruk wordt meer gewekt dat het kindje Jezus in de kribbe een kapstok is om' jeugdherinneringen op te halen. Wie zal het hem kwalijk nemen? Slepende muziek, afgewisseld met up-tempo smeedt de CD tot een prettig klinkend geheel. Het is muziek om bij te mijmeren met je voeten tegen de kachel en 'oh ja, weet jie dat ok nog' tegen elkaar te zeggen. Je herkent, als ouder wordende Zeeuw, de beelden en knikt tevreden. Zo was het. Volgens de flaptekst is een Kerst-CD maar tien dagen per jaar te verkopen. Deze is in ieder geval langer te beluisteren. Kerst met Peter Dieleman. Een aangenaam vooruitzicht. De CD is te verkrijgen via Stichting Mijn Jas, 0113-312630 en De Koebel, 0113-563797. Theo Raats 41

Nehalennia | 2000 | | pagina 43