MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE TENTOONSTELLINGEN Uitreiking Jacob Catsprijzen Op vrijdag 3 november 2000 zijn voor de eerste maal de Jacob Catsprijzen uitgereikt. De prijzen zijn bedoeld voor degenen die in de afgelopen tien jaar het beste boek en artikel over de Zeeuwse geschiedenis hebben geschreven. De prijzen zijn een initiatief van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De prijs voor het beste boek ging naar dr. Peter R. Priester, voor zijn studie Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-1910 (1998). Het beste artikel was volgens de jury 'Walcheren van de 6e tot de 12e eeuw: nederzettingsgeschiedenis in fragmenten' door prof. dr. Peter A. Henderikx (1993). De prijswinnaars kregen elk een bronzen beeldje van de Burghse kunstenares Miems van Citters, voorstellende een vrouwenfiguur die in een opengeslagen boek leest, en een oorkonde. De prijzen werden uitgereikt door gedeputeerde van cultuur drs. G.L.C.M. de Kok. De jury die de prijzen heeft toegekend bestond uit prof. dr. J.C.H. Blom, de heer H. Uil, drs. A.P. de Klerk, de heer Kees Slager, mw. dr. J.C. Dekker, prof. dr. W.W. Mijnhardt en prof. dr. L. Franqois. Voorzitter prof. dr. J.C.H. Blom zei in zijn toespraak dat de jury getroffen was door de hoge kwaliteit van de genomineerde publicaties. Het jurywerk was daardoor een genoegen, zo stelde hij vast. De nominatiecommissie selecteerde tien boeken en tien artikelen uit in totaal 122 door het publiek ingezonden titels. De boekenbon die was uitgeloofd voor de inzenders van de nominatieformulieren werd gewonnen door de heer T. Weststrate. 'Handel en Nijverheid in Zeeland', een thematische keuze uit de Zelandia Illustrata Nog tot en met 13 januari 2001 is onder deze titel in het Museum voor Zuid- en Noord Beveland te Goes een tentoonstelling met originele tekeningen en prenten uit de collectie van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De Zelandia Illustrata is de grootste en oudste verzameling kaarten, tekeningen en ander beeldmateriaal met betrekking tot de provincie Zeeland. Het Genootschap werd in 1863 eigenaar van de collectie, die toen uit circa 3.000 nummers bestond. Inmiddels bevat de Zelandia meer dan 17.000 stukken, waaronder ook foto's en fdms. Dit waardevolle erfgoed wordt beheerd door het Zeeuws Archief te Middelburg. Ook voor het jaar 2001 is een keuze gemaakt uit de collectie, nu met het thema Handel en Nijverheid in Zeeland, om een speciale Genootschapsagenda te illustreren. Een belangrijk deel van de hiervoor geselecteerde afbeeldingen wordt in de tentoonstelling in origineel gepresenteerd. In sommige gevallen zijn het afbeeldingen die voor het eerst geëxposeerd worden. Bij de samenstelling van de tentoonstelling is gezorgd voor een regionale spreiding over heel Zeeland. Enkele bijzonderheden uit de tentoonstelling zijn: de Grote Markt te Sluis, een aquarel van J.W. Callenfels GWzn., 1827; de wijnkelder van C. van de Vaarde te Goes, een pentekening door J. Vermaat uit ca. 1800; 42

Nehalennia | 2000 | | pagina 44