EEN VERHAAL OVER TARWE Edial Dekker De verteller van dit verhaal over 'tarwe' werd in 1907geboren in de calamiteuze Hoofdplaatpolder, een polder van 1113 ha met 1375 inwoners. Het boerenbedrijf ('t of) van de familie Dekker was 44 ha groot. Zoon Edial herinnert zich dat in het woonhuis alleen in de woonkamer verwarming was, daar werd gekookt en gegeten, en daar was ook de enige lichtbron: de petroleumlamp. In de zomer huisde het gezin in de kêête, het gebouw naast de woning. In de houten schuur met rieten dak kwam het licht alleen binnen door schuifluiken - het uilenvalletje - en spleten in de wand, of door openstaande deuren; ramen waren er niet. Op de boerderij werden varkens en éénmaal per jaar een rund geslacht, boter en kaas gemaakt voor het grote 't Of in de Hoofdplaatpolder. gezin de arbeiderSj de knechts en de eventuele ambachtslieden. Er was altijd veel vertier, de jeugd kon naar hartelust ravotten en leute hebben. Men verbouwde koolzaad, karweizaad, vlas, erwten, granen, bruine bonen, aardappels en suikerbieten. Al het werk gebeurde met de hand. Over één gewas, de tarwe, heeft Edial Dekker alles verteld, vanaf het zaaien tot het verwerken tot brood. De beschrijving gaat over de periode van ongeveer 1915 tot 1920, de schooljaren van Edial. Hij en zijn echtgenote Martina Dekker-de Jonge hebben het relaas met veel zorg samengesteld, ongeveer een jaar voor het overlijden van Edial Dekker* Zij deden dat op verzoek van drs. Kristien Vandersypt, destijds redactrice bij het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten WVD) in Gent. Edial Dekker was van 1947 tot 1974 Edial Dekker, gemeenteraadslid in Oostburg, eerst voor de ARP, later voor het CDA. Daarnaast was hij ook jarenlang lid van de Martina Dekker- Provinciale Staten van Zeeland en had hij zitting in de besturen van de Jonge. diverse landbouworganisaties. Hij overleed 2 februari 1999 te Oostburg. Het verbouwen van tarwe Van oudsher was tarwe bij grote bevolkingsgroepen het belangrijkste voedsel. Veel zegswijzen getuigen hiervan: zijn brood verdienen, iets is broodnodig, daar is broodsgebrek aan. Ook de regel 'Geef ons heden ons dagelijks brood' uit het Onze Vader duidt het belang van ons brood aan. 13

Nehalennia | 2001 | | pagina 17